Agresivní kočka

Snad každá kočka se dokáže chovat agresivně. Pokud ji budete zlobit a neustále otravovat, nedivte se, že od ní schytáte pár facek. Jestliže máte doma malé děti, zkuste jim vysvětlit, že by kočku neměly zlobit – samy určitě také nemají rády, když je někdo neustále pošťuchuje.

S kočkou byste si měli hrát vždy šetrně a podle jejích pravidel hry. Netahejte ji za ocas, nechytejte za packy ani ji násilím do ničeho nenuťte. Může se stát, že se ve vaší přítomnosti přestane cítit dobře. Poškrábe vás nebo pokouše. Kočky navíc dokáží útočit i na obličej, kde mohou nepříjemně poranit třeba vaše oči.

Kočka je agresivní, když se rozčílí

Každá kočka hájí své teritoriu. Jedna je ale dominantní více než druhá. Pokud si tedy domů přivedete nového zvířecího kamaráda, kočka, která byla v domácnosti první, na něj může začít útočit. Takový útok pak nemusí být vždy vnímán jako hra. Agresivní může být soužití kočky a kocoura, pokud kocour na kočičku žárlí. Stejně tak pes a kočka nemusí dělat dobrotu. Kočka se v přítomnosti psa může ježit a prskat. Obzvlášť starší kočky reagují takto podrážděně, a to třeba i na malá koťata. Jestliže plánujete soužití více zvířat, je určitě lepší, když máte předem možnost si jej jen vyzkoušet.

Dlouhodobá agrese u kočky

Kočka z útulku

Jestliže si pořídíte kočičku z útulku, může se stát, že se u ní projeví agresivní sklony. Taková kočka si mohla projít týráním a lidem až tak nedůvěřuje. Snažte se s ní vybudovat láskyplný vztah, zbytečně kočku nedrážděte ani na ni nezvyšujte svůj hlas. Zkrátka s ní jednejte jako v rukavičkách. Časem si na vaši přítomnost jistě zvykne. A pokud ne, nechte ji žít svým životem.

Nemoc může změnit kočku

Pokud kočka onemocní nějakým závažným onemocněním, může to takto změnit její povahu. Agrese se často pojí i s bolestí, kterou kočka může pociťovat. Je tak sama nespokojená a nepříjemná. Agresivně se chová ke každému členu rodiny a reaguje takto většinou i na další zvířata v domácnosti. Jestliže se takové chování objevilo náhle, můžete se obrátit na svého veterináře, který zkusí najít příčinu agresivního chování vaší kočičky.

Agrese u koček v říji

Když nedáte kočičku nebo kocourka vykastrovat, určitě se setkáte s agresivním chováním v době říje. Pokud vaše kočka touží právě teď po kocourovi, rozhodně nemá smysl brát ji z venku domů nebo jí nutit krmivo. Taková kočka obvykle prská, jen se k ní přiblížíte. Nechte ji raději být, nebo vás sekne, poškrábe či pokouše.

Mezi konkurujícími si kocoury panuje dlouhodobější agrese. Většinou na sebe začínají útočit, jakmile se spatří, a to během celého roku. Jeden ze dvojice je často výrazně slabší a druhým kocourem je tak mnohdy až terorizován. Ten pak utrží mnohačetná zranění, která se postarají i o výlety na veterinu.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *