Chování koček

Každá kočka je individuální osobnost a vy tak jen těžko odhadnete, jak se bude v dospělosti chovat. Pomoci vám samozřejmě může její rasa. Některá plemena jsou klidnější, jiná temperamentnější. Jedny jsou samotářky, druhé kočky zase vyhledávají společnost. Pod chováním kočky si můžete představit to, jak se chová k vám nebo k dalším zvířatům ve smečce (k dalším kočkám, psům) nebo jak komunikuje.

Ani za celý život kočce ve všem na 100 % neporozumíte. I tak jsme ale pro vás připravili článek o jejím chování, ze kterého se dozvíte mnoho zajímavých informací. Porozumění zvířeti určitě prohloubíte tak, že svou kočku začnete více pozorovat a budete jí věnovat více volného času.

Chování koček ve skupině

Na rozdíl od psů jsou kočky víceméně individualistická stvoření. Zatímco pes žije ve smečce, ve které má stanovenou svou vlastní pevnou hierarchii. Vás považuje za svou smečku a každému z vaší rodiny přiřadí nějakou roli a postavení. Kočka vaši pozornost a to, že ji krmíte, považuje za samozřejmé. Jen těžko ji ovládnete, jelikož se nikdy nebude cítit, že je vám podřízená.

Kočka jako individualista

Rozhoduje se sama, s kým bude trávit svůj volný čas, kdy bude chtít pochovat nebo pohladit. I tak je schopná si k vám vybudovat pevné pouto. Jakmile ji opustíte, byť jen na krátkou dobu, bude vás hledat a budete jí chybět. Kočka má vřelý vztah i se svými koťaty, která chrání. Po čase se ale od nich odpoutá a naruší se i vazby mezi nimi. Ačkoliv kočky zůstávají často velké kamarádky. Z kocourů se mnohdy stávají rivalů – zde pomůže kastrace.

Jak kočka komunikuje

Kočky se dorozumívají mňoukáním. Kromě něj používají i mimiku těla – například mrskají ocasem, stříhají ušima, zužují se jim nebo naopak rozšiřují zorničky. Ke komunikaci využívají také pachy. Kocouři značkují, čímž ve svém teritoriu zanechávají výrazné pachové značky. I tím, jak se kočky otírají o vaše nohy nebo škrábou do stolu, vypouštějí svůj odér.

Kočičí řeč těla

Řeči těla své kočky by měl porozumět každý chovatel. Pokud se kočka snaží zaútočit, naježí se – opticky se zvětší a svému soupeři se snaží nahnat hrůzu. Když se naopak bojí, snaží se před svým soupeřem zmenšit a maximálně se tak přikrčí. Jestliže má radost, pobíhá se vztyčenou hlavou a zvednutým ocasem, lísá se. Hravá kočka se otírá kolem nohou, poskakuje a ocas stáčí do otazníku. Spokojená kočka vzpřímí své uši, ta která je ve strachu nebo v agresi, je naopak sklopí.

Jak kočka mňouká

Kočka je ze sebe schopná vydat až šestnáct různých zvuků. Jinak mňouká, když je spokojená a jinak, když na ni někdo útočí nebo když se pokouší nahnat hrůzu. Rovněž umí vrčet a prskat. Velmi oblíbené je mezi majiteli předení, které kočka vydává například tehdy, když leží spokojená na jejich klíně. Stejně tak ale může příst zvíře, které je poraněné, má bolesti nebo umírá. Předou koťata i dospělé kočky. Mezi kočkami se najdou i takové, které nezapředou za celý život.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *