Jak vidí kočka

Jak vidí kočka – otázka, kterou si pokládá mnoho chovatelů. Určitě i vy jste si všimli, jak se kočkám stahují a rozšiřují zorničky. Na světle se zornice stahují do úzké štěrbiny, pokud je ale nedostatek světla, naopak se roztahují. Jelikož loví kočky především v noci, potřebují na to vidět. K dobrému nočnímu vidění pomáhá vrstva zvaná tapetum lucidum, kterou si můžete představit jako zrcadlo.

Dokáže totiž odrážet veškeré světelné paprsky. Kočce tak stačí opravdu málo světla, aby se mohla v noci pohybovat. Pokud ji ale zavřete do černé komory, nic neuvidí. Ono tapetum lucidum také způsobuje známý lesk kočičích očí, které můžete ve tmě vidět, když do nich posvítíte.

Pohyb je nejdůležitější

Kočka nepotřebuje vidět barevně. Než vjem barvy je pro ni mnohem důležitější pohyb, který je díky perfektnímu zraku schopna rozlišit. Její zorné pole je v porovnání s naším o kousek menší, má jen 205 stupňů. Jelikož ale dokáže vidět ostřeji v šeru, nijak ji to neomezuje. Oko se skládá z tyčinek a čípků. Opět když to kočičí srovnáme s lidským, zjistíme, že je zde více tyčinek a méně čípků. Kočky tak nedokáží vidět příliš do detailu a jejich obraz je nejostřejší pravděpodobně na vzdálenost od 2 do 6 metrů. Dá se tedy předpokládat, že kočky jsou mírně krátkozraké.

Vidí kočka barevně?

Jestli vidí kočky barevně, nebylo dosud prokázáno. Pravděpodobně ale asi ne, protože nemají tak citlivé oči. Stejně jako psi jsou pravděpodobně schopné rozlišit jen několik odstínů (modrou, žlutou, zelenou). Barvy v kočičím životě nemají téměř žádný význam, proto není divu, že se u nich barevné vidění nevyvinulo.

Barva kočičích očí

Oči koček mohou nabývat celé škály odstínů. Nejčastější jsou zelené, žluté nebo oranžové. To, jak má kočka zabarvené oči, je důležité snad jenom na výstavě. Koťata se rodí s modrýma očima a ty se jim později dobarví, zhruba ve stáří dvou až třech měsíců. Prvních 10 dní po porodu jsou však slepá.

Záleží na tom, jak je pigment uložen v duhovce. Usazení v přední části oka způsobuje žlutou barvu, v zadní části zelenou. Pokud se barvivo v duhovce nenachází vůbec, mají oči kočky modrou barvu.

Třetí víčko neboli mžurka

Kočičí oči mají ještě jednu zvláštnost v porovnání s lidskými, a tou je třetí víčko neboli mžurka. Jedná se o bílou blanku, která se schovává v rohu oka, pokud je vše v pořádku. Je patrná například v případě zranění, kdy se snaží oko kočky chránit. Obě mžurky mohou být viditelné například při jaterních problémech nebo při jiných závažnějších onemocněních.

Jiné zdravotní problémy

Kočky na problémy s očima příliš netrpí. Pokud jsou nachlazené, mohou jim slzet. Občas se stane, že mají cizí tělísko v oku, u kterého je potřeba zásah veterináře, nebo zánět spojivek, jehož léčba se neobejde bez předepsaných léků.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *