Kočka v bytě

Mnoho lidí se domnívá, že kočka do bytu nepatří. To rozhodně není pravda. Kočičku si můžete pořídit, ať už bydlíte v garsonce, v prostorném bytě nebo v rodinném domku. Vždy je ale potřeba pro ni vytvořit prostředí, ve kterém se bude cítit dobře.

Nepodceňte tedy výběr vybavení ani hraček. Je potřeba, aby kočka měla vlastní místo pro odpočinek – ideálně svůj vlastní pelíšek, škrabadlo, na kterém si nabrousí drápky, nebo toaletu. Pokud bude mít chuť chodit ven, neměli byste ji držet doma. Ačkoliv venčení kočky není jinak nutné. Pořiďte jí postroj a když máte večer chvilku času, projděte se s ní po sídlišti nebo po lukách za městem.

Jak zařídit byt s ohledem na kočku

Pozor na domácí spotřebiče

Ať už máte psa nebo kočku, je určitě nutné svou domácnost novému členovi rodiny přizpůsobit. To znamená, že byste měli dát z dosahu všechny nebezpečné spotřebiče, o které by se kočka mohla zranit i ty, které by mohla shodit nebo nějak poškodit. Kočky v bytě jsou většinou nevyžité – proto pokud na kočku nemáte dostatek času, pořiďte si raději klidnější plemeno, které se obejde bez vaší velké péče. Jestliže je kočka více společenská, jako skvělý parťák jí poslouží i jiná kočka nebo kocour či pejsek.

Dostatek hraček

Kočka v bytě nesmí trpět nedostatkem zábavy, jinak vám začne ničit nábytek. Kočky, které bydlí v rodinných domcích, mají většinou více prostoru nebo mohou libovolně chodit ven, kde se samy zabaví. Své kočce v bytě tak určitě pořiďte škrabadlo, které můžete zkombinovat i s prolézačkou. Ta jí zajistí perfektní odpočinek, třeba i ve zvýšené poloze. Ušetříte tak prostor doma a o prolézačku nebudete nikde zakopávat.

Zajímavým zpestřením je také síť, kterou ošetříte třeba svou terasu nebo balkon. Kočku pak bez problémů můžete během letních měsících vypouštět i na čerstvý vzduch. Zde si ale dejte opravdu dobrý pozor na upevnění sítě a také na výběr materiálu, ze kterého síť bude zhotovena. Aby nehrozilo, že se kočka dostanete ven a uteče vám.

Co vše tedy kočce pořídit?

Jestliže plánujete sdílet byt s novým zvířecím miláčkem, na svůj nákupní seznam si určitě kromě škrabadla a odpočívadla připište toaletu (ideálně celou zakrytou) a vhodné stelivo, dále mističky na krmivo a vodu, vlastní pelíšek (ten umístěte na klidné místo, kde kočku při spánku nebude nic rušit – mějte na paměti, že kočka spí i hodně během dne a celkem naspí až 14 hodin).

Nezapomeňte odstranit ze svého bytu jedovaté rostliny. Patří k nim například fíkus, oleandr nebo známá vánoční hvězda. Kočka by je mohla žvýkat a zbytečně se tak postarat o trávící potíže nebo o výlet na veterinu.

Nezapomeňte na kastraci

Jestliže kočku nebo kocoura chcete chovat v bytě, určitě je dobré zvážit kastraci. Pokud neplánujete v budoucnu koťátka, ušetříte si tak mnoho starostí. Kocour totiž může začít značkovat, navíc jeho moč více zapáchá, pokud není kastrovaný. Ideální věk pro kastraci je přibližně 8 měsíců. Jedná se o nenáročný zákrok prováděný v celkové anestezii. Zvíře se zotaví během pár dní.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *