Utracení kočky

Každý majitel kočky domácí se může dostat do situace, že bude muset nechat svou kočku utratit. Utracení je běžné především v případě, že kočka je nemocná a vy jí chcete ušetřit trápení. I tak je však pro mnoho lidí těžké se vzdát naděje na její život. Mnozí se jí drží do poslední chvíle a zvíře nakonec stejně umře.

Mnohdy je lepší proto nespoléhat na plané naděje, a pokud veterinář řekne, že je už vše ztraceno, dát zvíře utratit a ušetřit mu tak spoustu bolesti. Zvířecí eutanázie se podává v podobě injekce, kterou může aplikovat pouze veterinář. Injekce působí velmi rychle. Mnohdy je lepší kočku nechat uspat, než se několik týdnů dívat na to, jak zvíře trpí a prožívat tak jeho bolest a smutek.

Důvody, které vedou k utracení kočky

Je mnoho důvodů, které mohou vést k utracení zvířete. My se dnes spolu podíváme na ty nejběžnější, se kterými se můžete setkat. Jedná se samozřejmě o různé závažné nemoci nebo o úrazy, co mají na život kočky fatální následky. Byť je třeba zvíře přežije, majitel přistoupí k utracení, protože ví, že by kočka ze svého života již nic neměla.

Nádory a další závažné choroby

Může se stát, že veterinář u vaší kočky objeví nádor. Takový nádor je jen velmi těžko léčitelný a většinou to ani nemá smysl. Operace by vás stála několik desítek tisíc korun, pokud zvíře nemáte pojištěné (a většina chovatelů samozřejmě nemá, i pokud se jedná o šlechtěnou kočku), a tak je mnohdy lepší nechat kočku uspat. S nádorem by stejně už nežila moc dlouho. K veterináři ji obvykle berete proto, že už má nějaké problémy. Buďte tedy pro svou kočku silní a učiňte toto rozhodnutí za ni.

Závažné úrazy

V praxi se také můžete setkat s úrazem, který kočka sice přežije, výrazně se však podepíše na kvalitě jejího života. Pokud kočka přijde o jednu nohu, může ještě dobře fungovat, protože se naučí běhat a skákat po třech nohách. Může ale úplně ochrnout na zadní končetiny, což je pak velký problém. Taková kočka již nemá plnohodnotný život a než se koukat na její utrpení a trápit se s ní, je určitě lepší jej ukončit.

Utracení koťat

K utracení malých koťat je možné přistoupit tehdy, pokud kočka porodila a vy nemáte koťata komu nechat. Jestliže vy sami si je nechat nemůžete a ani v útulku by vám je nevzali, je lepší než vypustit další kočky na ulici, nechat je utratit. K utracení je ideální přizvat veterináře ještě v raném věku kotěte – klidně hned druhý den po porodu. Aplikovaná injekce opět zabere ihned.

Cena za utracení kočky

Cena za tento zákrok je většinou opravdu minimální, v řádu desítek až stokorun. Většina majitelů v tomto případě cenu vůbec neřeší. Pokud vás však zajímá, určitě se zeptejte svého veterináře. Pravděpodobně se ale nebude jednat o drahý zákrok, protože množství účinné látky je opravdu velmi malé.

Pokud necháváte utratit svou kočku z důvodu nemoci či úrazu, je nejlepší se přes to přenést tím, že si pořídíte nového domácího mazlíčka.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *