Zajímavosti o kočkách

Kolem života koček se točí mnoho zajímavostí. Zatímco zkušení majitelé jich již mnoho znají, začátečníci stále žasnou nad tím, jak jsou kočky úžasná stvoření. Přečtěte si i vy zajímavosti o kočkách. Třeba mezi nimi najdete nějaké, o kterých jste dosud ještě neslyšeli. Kočky vzbuzovaly nadšení již před mnoha lety a jsou populární i dnes. V jejich životě je ale stále co objevovat.

Kočky jsou krátkodobě schopné vyvinout rychlost až 48 km/h, takže mohou běžet až tak rychle, jak vy můžete jet obcí svým autem dle předpisů. Po narození váží pouhých 90 až 120 gramů, jsou slepé a hluché. Vidět začínají nejdříve za 5 dní, většinou ale až po 1 týdnu. Jejich sluch se rozvíjí ještě později, a to až po 14 dnech. Pohybovat se začínají, když jsou tak 20 dní staré.

Největší zajímavosti o kočkách

Přirozený lovecký instinkt kočky mají již od narození a vyvolává ho v nich pohybující se kořist. I proto můžete často kočky vidět, že když si spolu hrají, číhají na sebe a následně útočí.

Jejich spánek trvá až 16 hodin denně. V porovnání s ostatními savci tak patří mezi ty největší spáče. I když vám kočka připadá, že je živá a hravá po celý den, zkuste si schválně někdy změřit, kolik času opravdu prospí.

Kočičí tělo

Kočičí kostra je lehká, pružná a silná zároveň. Dokonce má o 10 % více kostí než člověk. Pokud kočka spadne z výšky, dokáže se srovnat, aby dopadla na všechny čtyři nohy. Je to způsobeno jejím vnitřním ušním kanálkem, který kontroluje rovnováhu.

Díky své houževnaté kůži si kočka udržuje svou tělesnou teplotu, což vede k minimalizaci ztráty tekutin. Je tedy jedno, zda je venku teplo nebo zima, kočka se bude cítit určitě příjemněji než my.

Jak kočky předou

Určitě víte, že kočky umí příst a tento zvuk jistě lahodí vašim uším. S předením se však nemusíte setkat pouze za šťastných situací. Kočky totiž obvykle předou i tehdy, když jsou nemocné nebo se necítí dobře. Tento tichý a vrčivý zvuk vydávají vibracemi slizničních řas ve svém hrtanu, který se nachází pod hlasivkami. Na rozdíl od dalších kočkovitých šelem dokáží kočky domácí příst při nádechu i výdechu a jsou předení schopné již několik dní po svém narození.

Vnímání barev

Kočky vnímají jinak barvy než člověk. To, jak přesně vidí, není zatím nikde doloženo. Je ale prokázáno, že jinak vnímají především žlutou a červenou barvu. Jsou dalekozraké a nejostřejší vidění mají na vzdálenost od dvou do šesti metrů.

Jak se mnozí chovatelé dříve mylně domnívali, kočky nevidí černobílé, ale barevně. Jejich barvy však mají trochu jiný odstín. Všechny barvy mají šedý nádech a z barev nejlépe vyčnívá žlutá a červená. Prostorové vidění je v rozsahu až 130°. Navíc díky rychle reagujícím zorničkám kočky vidí dokonale i v šeru. K tomu, aby dobře viděly, ale potřebují alespoň zlomek světla.

Chutě

Pokud jde o jejich chuť, nesnášejí hořké a začnou po něm okamžitě slintat. Vnímání chuti mají obecně méně dokonalé než člověk. Jedná se o jejich nejslabší smysl. Mají mnohem méně chuťových pohárků než my. Smysl chuti tedy nahrazují čichovými vjemy.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *