Alergie na kočky

Máte podezření na alergii na kočičí srst? Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších příznaků a projevů této alergie. Jistě je nemilým překvapením, když si pořídíte kočičku, a pak zjistíte, že se vám z ní spouští rýma nebo že kašlete. Jak takovou situaci řešit?

S kočkami jste se ve svém životě určitě již setkali. Pokud tedy máte podezření, že vám jejich srst nedělá dobře, určitě před pořízením nového člena rodiny navštivte alergologii, kde vám zjistí, zda vaše podezření je správné. Pokud ano, určitě nemusíte propadat zoufalství. Mezi chovateli jsou dnes rozšířená i plemena, která alergikům nezpůsobují potíže. Na běžnou kočičku ale raději zapomeňte.

Příčiny alergie na kočku

Právě alergie na kočky patří mezi těmi zvířecími alergiemi k nejběžnějším. Nejvíce alergenů obsahují sliny zvířete – nikoliv srst, jak se mylně mnoho lidí domnívá. Dále pak odumřelá kůže nebo žlázové výměšky. Jedná se o prachové části, které člověk následně vdechuje.

Projevy alergie na kočku

Rýma, kašel a další potíže

Alergie na kočku se nejčastěji projevuje rýmou, kašlem, pálením očí nebo sýpáním. Alergii může být těžké rozeznat, obzvlášť pokud se objeví až po několika týdnech soužití se zvířecím mazlíčkem. Určitě doporučujeme návštěvu lékaře. Jako první pomoc mnohdy pomohou volně prodejné tablety, například zodac. Braní léků ale nepřichází v úvahu jako dlouhodobé řešení. Nasnadě je spíše se vyvarovat kontaktu s kočkou a doma udělat všechna opatření proto, aby se vaše alergie co nejvíce zmírnila. Jsou známé i případy, že kdy si člověk na kočku zvykl, tak alergie sama odezněla.

Jak řešit alergii na kočky

Nejprve je potřeba vyvarovat se kontaktu s kočkou, což může být pro mnoho majitelů těžké. Jestliže je kočka součástí celé rodiny, určitě péčí o ni pověřte jiného člena vaší domácnosti. Pokud se alergie projeví u dětí, je to rovněž velký problém, jelikož děti nejsou často schopné pochopit, proč najednou ke zvířeti nesmí. Kočka by neměla chodit hlavně do vaší ložnice nebo do dětského pokojíku, kde se spí.

Péče o srst je důležitá

Dále je potřeba pečovat o její kožich, čímž snížíte množství alergenů. Kočku tedy pravidelně kartáčujte a také ji koupejte. V létě i v zimě ji držte po koupeli doma v teple, dokud dokonale neproschne. Většina koček se opravdu nerada koupe a lehce se tak stane, že budete každý týden prožívat opravdu velký boj se svým zvířecím miláčkem.

K dispozici jsou také různé přípravky, nejčastěji ve formě sprejů, které alergeny neutralizují. Vyplatí se také držet pelíšek zvířete v čistotě a veškeré deky, se kterými přichází do kontaktu pravidelně prát.

Jakou kočku pro alergiky?

Hypoalergenní kočka opravdu existuje. Většinou se jedná o orientální plemena, mezi která patří různé krátkosrsté kočky, dále třeba Devon Rex, Cornish Rex nebo Sphynx. Méně alergenů se nachází třeba i v srsti sibiřské dlouhosrsté kočky.

Stejně jako vy můžete trpět alergií na kočku, tak i ona může být na něco alergická. Mnoha kočkám vadí například cigaretový kouř nebo jsou citlivé na pyly z bylin a stromů.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *