Antikoncepce pro kočky

Antikoncepce už není jen ryze ženskou záležitostí, ale dá se podávat i zvířatům. Mezi chovateli je běžná antikoncepce u koček, která zabrání případnému otěhotnění kočičky. Přistupují k ní především ti chovatelé, kteří z nějakého důvodu zavrhují kastraci kočky nebo chtějí, aby jejich kočička ještě v budoucnu mohla mít koťata. Přece jen kastrace je na rozdíl od hormonální antikoncepce trvalé řešení.

Výhodou antikoncepce určitě je, že ji lze po čase vysadit. Kočce se může podávat injekčně nebo v tabletách a je na vás, který z těchto dvou způsobů si vyberete – nebo který vám doporučí váš veterinář. Jestliže netoužíte po malých a roztomilých koťátkách a máte doma kočku, která je dospělá a je u ní tedy velká pravděpodobnost říje, určitě se pro antikoncepci včas rozhodněte.

Způsoby aplikace antikoncepce

Jak jsme již zmínili výše, existuje několik způsobů, kterými lze kočce antikoncepci podat. Jedná se o hormonální injekce nebo tablety. Méně obvyklou možností je hormonální čip, podvázání vejcovodů a jednou z metod je samozřejmě již zmíněná kastrace. Jelikož se jedná o trvalé řešení, většina chovatelů o ní ale jako o antikoncepci neuvažuje.

Injekční hormonální antikoncepce

Hormonální injekce potlačí u kočky říji, a to i tehdy, když už v říji začíná být. Neměla by ale být těhotná, ideální je tedy aplikace v době pohlavního klidu. Velkou výhodou je zde jednorázová aplikace, která vám po další až 4 měsíce ušetří cestu na veterinu. Po této době můžete plodnost kočky obnovit. Injekci vždy musí aplikovat veterinář. Není možné odhadnout, jak dlouho přesně bude injekce působit, takže je pak nutné kočku zase včas odchytnout na další aplikaci. Navíc v místě vpichu se jí může objevit lysina.

Vedlejším účinkem těchto injekcí může být také riziko zánětů nebo nádorů mléčné žlázy. V mnoha případech ale také působí jako prevence (pokud brání kočce v nadměrném mrouskání v době, kdy už nemůže mít koťata).

Hormonální tablety

Mnoho chovatelů koček dá před injekčně aplikovanou antikoncepcí přednost hormonálním tabletám. Ty efektivně snižují pohlavní pud a je možné je spolehlivě dávkovat z pohodlí domova. Tableta se obvykle podává jen dvakrát ročně, pokud veterinář neřekne jinak. Jakmile přestane působit, kočka zase může otěhotnět. Nevýhodou mohou být vedlejší účinky, opět v podobě různých zánětů. Spolehlivost ani jedné z antikoncepčních metod není na 100 %.

Podvázání vejcovodů u kočky

Tato antikoncepční metoda není u koček příliš známá. Stejně jako u kastrace se jedná o trvalý zákrok, pro který je nutná celková narkóza. Po podvázání kočka už nemůže mít nikdy koťata a trvale se tedy zamezí její březosti. Ve výjimečných případech je možné opětovné zprůchodnění vejcovodů. Příliš se to však veterináři nedoporučují. Pokud tedy odmítáte klasickou injekční nebo tabletovou hormonální antikoncepci, je lepší nechat svou kočku vykastrovat.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *