Blechy u koček

Blechy jsou nejčastějšími parazity, kteří se vyskytují v kočičím kožíšku. Jednou za život je má určitě každá kočka. Většina z nich ale trpí bleškami neustále a musí se pravidelně odblešovat. Bohužel odblešení kočky není vůbec jednoduché, protože blechy se nacházejí nejen v její srsti, ale tak na všech pokrývkách, na kterých kočka pobývá.

Stačí jedno bleší vajíčko a má je zpět. Když přijde do kontaktu s jinou zablešenou kočkou, opět blechy chytne. To, že jsou blechy v kočičím kožichu nepříjemné, je jasné. Proč jsou ale nebezpečné? A jak se jim u své kočky skutečně vyvarovat?

Nebezpečí u blech

Alergie na bleší kousnutí

U kočky se může objevit alergická reakce na bleší kousnutí. Kočku kůže začne svědit a ona si kousanec od blechy pravděpodobně rozškrábe. Může to vést až ke vzniku hnisající rány na kůži. Proto svou kočku pravidelně prohlížejte, zda nemá blešky, a to ať už se škrábe či nikoliv.

Přenášení nemocí

Blechy přenášejí mnoho nemocí, kterými se od nich kočky mohou nakazit. Jednou z nich je i tasemnice, která osídluje střeva kočky a může způsobit velké problémy s trávením, křeče a dokonce i úhyn kočky.

Jak odblešit kočku

Na blechy spolehlivě přijdete tak, že své kočce prohlédnete srst. Jakmile objevíte jednu blechu, počítejte s tím, že se jich v kožichu skrývá klidně i dalších 20 (v různých vývojových stádiích). Dospělou blechu nemačkejte mezi nehty – jak je u mnoha chovatelů zvykem – sami byste se totiž mohli nakazit. Nejúčinnější zbraní proti blechám je použití speciálních přípravků na srst zvířete.

Sprej, šampon nebo spot on

Z těchto třech možností se jako nejspolehlivější jeví spot on. Jedná se o drobnou ampulku s tekutinou, kterou zvířeti aplikujete mezi lopatky. Blechy postupně uhynou. Spot on navíc chrání i proti klíšťatům. Cena jedné ampulky se pohybuje kolem 130 Kč. Další možností je vykoupání kočky a použití speciálního šamponu. Koupel je ale nutné za týden až 14 dní zopakovat, aby se zahubily opravdu všechny blechy. Prodávají se také spreje na blechy. Ne všechny jsou ale spolehlivé. Navíc zvíře musíte postříkat velmi důkladně a opravdu celé. Jinak se blech nezbavíte.

Vyprání dek a polštářů

Všechna místa, se kterými vaše kočka přišla do kontaktu, je potřeba vyčistit. Pokud můžete, hoďte deky a polštáře do pračky, kde se blechy spolehlivě zahubí. Pokud tento krok vynecháte, můžete si být jisti, že blechy se co nevidět vrátí.

Důležitá je i prevence

Kočce pravidelně prohlížejte její kožíšek a jakmile v něm zahlédnete něco podezřelého, odblešte ji. Blecha se totiž snadno může dostat i do vaší postele a nepříjemně vás pokousat. Bleší kousnutí je poměrně velké, svědí a rovněž se může rozvinout v nepříjemnou infekci, kterou rozhodně nemá smysl zbytečně riskovat. Některé přípravky proti blechám navíc působí i proti klíšťatům, především na jaře a na podzim jejich použití zvažte jako prevenci.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *