Březost kočky

Kočka může být březí až čtyřikrát do roka. Ať už koťátka plánujete či nikoliv a vaše kočka není vykastrovaná, je určitě dobré se připravit na to, že taková situace může nastat. Kočka pohlavně dospěje mezi sedmých až devátým měsícem života – ne tedy až v roce, jak se mnoho chovatelů mylně domnívá.

Jakmile se dostanete do říje, začne být přitažlivá pro všechny kocoury v okolí. Jestliže chodí sama ven, před krytím ji pravděpodobně neochráníte. Pokud ji ale chováte doma, dokážete mu zamezit a kočku dát včas vykastrovat. Mnoha majitelům se stane, že první krytí správně neodhadnou a březost kočky pak zabrání její případné kastraci, kterou tak budou muset o pár týdnů odložit a hlavně řešit, co si počít koťátky.

Jak poznat, že je kočka v říji

Říje u koček a kocourů nastává v průběhu celého roku, vyjma zimních měsíců. Ani horké léto ji nemusí příliš svědčit. Kočka je v říji zhruba od 3 až do 15 dní. Jestliže dojde ke krytí v této době, může být úspěšné. U kočky říji poznáte neklidem, agresí nebo mňoukáním. Provází ji také tření a projevuje se i tak, že když kočku pohladíte, začne se stavět do pářící polohy. Jestliže ke krytí nedojde, mohou říje nastávat příliš často a zbytečně zatěžovat organismus zvířete. U kocoura se říje projevuje rovněž neklidem, případně i značkováním svého teritoria.

Když je kočka březí

Délka březosti

Březost kočky trvá průměrně 65 dní, tedy něco málo přes dva měsíce. Stejně jako u žen může porod přijít i o něco dříve nebo déle. Březost se počítá od doby, kdy došlo ke krytí s kocourem. Březost na kočce v prvních dnech a týdnech vůbec nemusíte pozorovat.

První příznaky březosti

Jako první příznak se objeví tmavší struky, ale to až po dvou až třech týdnech od krytí. Jinak je kočka spíše klidnější, mazlivější a více vyhledává odpočinek. Ve 30. dni je možné provést ultrazvukové vyšetření, na kterém veterinář ověří, zda je kočka opravdu březí. Bříško začne růst mezi 5. až 6. týdnem březosti a kočka začíná těžknout. Mnoho lidí si myslí, že jejich kočička už bude brzy rodit. Ideální je však si spočítat dobu březosti a včas si kočku ohlídat.

Těsně před porodem

Kočička, která je těsně před porodem, začne hledat vhodné místo pro svůj vrh. Má tendence schovávat se do skříní, v posledních hodinách mňouká a vyžaduje vaši pozornost. Jestliže kočku běžně pouštíte ven, zkuste ji poslední dny zadržet doma. Jinak by se mohlo stát, že si zaleze k sousedům na půdu a svá koťátka porodí tam.

Jak pečovat o březí kočku

S březí kočkou jednejte opatrně, stejně jako s těhotnou ženou. Nevystavujte ji zbytečně psychickému stresu ani fyzické zátěži. Kočku spíše hlaďte než chovejte. Počkejte si, až sama přijde k vám na klín a zbytečně ji tedy nezvedejte. I březí kočka může být velmi čilá a obratná – běhat po střechách, chytat myši nebo skákat na okna. Ideální je takové kočičce koupit speciální krmivo pro březí kočky, které zajistí přísun vápníku a dalších nezbytných látek.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *