Britská modrá kočka

Britská modrá kočka patří mezi chovateli k nejoblíbenějším plemenům. Je charakteristická hustou srstí a zavalitou postavou s velkou kulatou hlavou. Můžete ji pořídit s PP i bez PP, kdy vás nevyjde ani příliš draze. Jedná se o krátkosrsté plemeno, které bylo vyšlechtěno v roce 1900 ve Velké Británii.

Plemeno vzniklo křížením perských koček a domácích krátkosrstých. Nejprve bylo rozšířeno pouze v modré variantě, později se do povědomí veřejnosti dostaly i další barevné variace. Britská kočka se vám stane báječnou společnicí. Dokáže si vystačit sama a je schopná i soužití s dalšími zvířecími členy domácnosti. Britská modrá kočka je vhodná i pro začínající chovatele.

Barevné variace britské kočky

Kromě modré barvy srsti se můžete setkat i s černou, bílou, krémovou, modro krémovou, mramorovou nebo želvovinovou. Vyhledávaná je i dvoubarevná britská kočka, kouřová nebo krátkosrstá činčila, která také patří mezi britky.

Britská kočka na výstavu

Jestliže chcete se svou kočkou na výstavu, musí mít nejen PP, ale také splňovat určitý standard. Například u černě zbarvené britské kočky nejsou žádoucí bílé chlupy po těle. Ačkoliv malá koťata bývají lehce nazrzlá, tyto odstíny se jak rostou vytrácejí. Oči černé britské kočky jsou oranžové. U modré britské kočky je zajímavou variací modro krémová, u které ale není přípustné žádné tygrování ani skvrny. Žádoucí je spíše světlé zbarvení.

Vzhled britské kočky

Britská modrá kočka patří mezi krátkosrstá plemena. Je středně velkého až velkého vzrůstu. Její tělo je svalnaté a podsadité. Její srst je hebká s hustou podsadou. Britská kočka je dále charakteristická svou kulatou hlavou a zakulacenými oušky, která sedí poměrně daleko od sebe. Oči britské kočky mají velký a kulatý tvar. Kromě oranžového zbarvení se připouští třeba i měděná barva nebo zelená.

Britská kočka a její povaha

Britská kočka vás zaujme svou milou, hravou a také klidnou povahou. Je báječným společníkem do každé rodiny, jelikož si rozumí s dětmi, dospělými i se seniory. Je bystrá a nevyžaduje příliš pozornosti. Britku si tak můžete pořídit i tehdy, když chodíte brzy ráno do práce a vracíte se až pozdě večer domů.

Každá kočička by měla mít svůj vlastní pelíšek, své vlastní zázemí. I tak by ji ale neměl být odepřen přístup k vám, protože potřebuje být v kontaktu se svým páníčkem. Bude ráda za pohlazení i pochování. Britské kotě je velmi aktivní, časem se ale uklidní až zlenivý. Proto například kastrované britky mají tendence k obezitě.

Péče o britskou modrou kočku

Péče o srst

Britka je nenáročná na péči. Bohatě stačí kočku vyčesat jednou týdně a zbavit ji tak chlupů, které vypadávají. Koupání kočky není nutné, pokud už se pro něj rozhodnete, použijte speciální šampon pro péči o kočičí srst.

Stříhání drápků

Jestliže britskou modrou kočku chováte v bytě, určitě ji nechte u svého veterináře zastřihnout drápky, jelikož sama by si je neměla kde obrousit. V případě krmiva si vyberte takové, které je určené pro britskou kočku a zajistí jí přísun všech důležitých živin.

Další články z rubriky



Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *