Čím krmit kočku

Správné krmení kočky je tématem, které trápí mnoho začínajících chovatelů. Ti se obávají, aby jejich kočička ze stravy získala dostatek potřebných látek. Nebo aby jí krmivo nepůsobilo nějaké žaludeční problémy. Každá kočka je jinak náročná.

Kočky, co žijí venku, se běžně nažerou i u popelnice. Jestliže ale chcete, aby vaše zvíře prospívalo, krmte svou kočku pouze krmivem pro ni určeným. Jako alternativa ke kočičím konzervám, kapsičkám, paštikám nebo granulím může posloužit také vařené maso. Kočky milují i syrové maso. U něj je však riziko žaludečních problémů a vnitřních parazitů.

Masožravá kočka

Kočka není všežravec, ale masožravec. Nehledě na to, že sní pečivo, brambory nebo třeba rýži, jsou na sacharidy bohaté potraviny v jejím jídelníčku spíše zbytečné. Sacharidy by měly představovat pouze okrajovou část stravy kočky, protože z nich nezíská potřebnou energii.

V přírodě se divoce žijící kočky živí drobnými hlodavci, ptáky či ještěrkami. Do jídelníčku některých kočkovitých šelem patří i ryby. Kočka hlodavce sežere úplně celého včetně vnitřností. Vynechá pouze žluč.

Chutě během života kočky

Během prvního půl roku života se kočce formují její chutě. Pokud tedy kočku budete krmit pouze granulemi, tak si na ně zvykne a velmi pravděpodobně nebude vyžadovat žádné vlhké krmivo. Když ale již od mládí stravu kočky udržujete pestrou, pravděpodobně i v dospělosti ocení různé pamlsky.

Kočka má pouze 500 chuťových pohárků a chuť je tedy označována za jeden z jejích nejslabších smyslů. V porovnání s kočkou jich má člověk až 9 000. Při výběru potravy se kočka řídí teplotou a konzistencí. Při výběru krmiva hodně spoléhá na svůj čich.

Komerčně vyráběná krmiva – to nejlepší pro vaši kočku

Obyčejné kočky i šlechtěná plemena koček se doporučuje krmit komerčně vyráběnými krmivy. Jejich nabídka je velmi pestrá a při výběru vhodného krmiva záleží na vašem rozpočtu, preferencích a samozřejmě i na chuti vaší kočky. Dražší krmiva jsou obvykle i kvalitnější. Většina chovatelů volí krmiva střední třídy, které kočce rovněž dodají vše potřebné.

Určitě zapomeňte na krmení své kočky lidskou stravou. Podávat ji například zbytky od oběda není ideální, protože jídlo je slané a kořeněné, kočce tak může působit zdravotní problémy. Vesnické kočky, které se takto stravují, se dožívají výrazně nižšího věku, než kočky krmené kvalitními krmivy určenými speciálně pro ně. Pro kočky je jedovatá čokoláda, cibule nebo česnek. Těmto potravinám by se proto určitě měly vyhnout.

Nabídka vlhkých krmiv

Na trhu je bohatá nabídka tzv. vlhkého krmiva, které zahrnuje konzervy, kapsičky nebo paštiky. Výhodou tohoto krmiva je, že to kvalitnější je vyrobené z lepšího masa. To může být drůbeží, rybí, hovězí nebo i vepřové. Výjimkou nejsou ani krmiva obsahující králičí maso, krůtí nebo vnitřnosti. Vlhké krmivo dodá kočce také tekutiny.

Suchá krmiva

Svou kočku můžete krmit pouze granulemi a také ji neošidíte. Vybírejte opět mezi kvalitnějšími produkty, které budou mít příznivé složité. Suchá krmiva se často rozlišují do několika kategorií. Můžete zakoupit granule pro aktivní kočky, pro kočky žijící doma nebo pro kočky kastrované. Vždy vybírejte takové, které budou z tohoto pohledu optimální. V jídelníčku by neměly chybět ani pamlsky, například ze sušeného masa.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *