Cukrovka u koček

I vaši kočku může potrápit tak závažné onemocnění, jakým je cukrovka. Diabetes mellitus je nemoc, která se řadí mezi tzv. endokrinologická onemocnění a způsobuje ji relativní nedostatek inzulínu. Podobně jako u lidí je následkem vysoká hladina krevního cukru neboli hyperglykémie. Nemoc tedy postihuje nejen nás lidi, ale také kočky, psy nebo i další domácí mazlíčky. Rozhodně však mezi nimi není nějak přenosná.

Kočičí cukrovka je poruchou metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin, která se rozvíjí vlivem nedostatku inzulinu. Pokud je narušeno využití glukózy, vede to ke zvyšování hladiny krevního cukru. V tomto článku se zaměříme na rizikové skupiny koček, které mohou mít k cukrovce sklony a také si zde uvedeme hlavní příznaky cukrovky. Díky nim ji pak můžete u svého domácího mazlíčka spolehlivě rozpoznat.

Kočky ohrožené cukrovkou

Jaké kočky jsou tedy cukrovkou přímo ohroženy? Odhad diabetu u koček je celosvětově v poměru 1:100. Největší genetické dispozice zde mají barmské kočky. Cukrovka se častěji diagnostikuje u kocourů než u koček, a to bez ohledu na to, zda je zvíře kastrované či nikoliv. Postihuje především starší kočky ve věku od 10 let. Pravděpodobnost se také mírně zvyšuje, pokud je kočka obézní. Jestliže však onemocní cukrovkou, nemusí to být vůbec vaše vina. Předpoklady pro tuto nemoc jsou z větší části již vrozené.

Nejčastější příznaky cukrovky u koček

Cukrovka se u koček nejčastěji projevuje nadměrným močením a v jeho důsledku i velkou žíznivostí. I když kočka hodně žere, tak hubne a postupně ztrácí chuť k jídlu, případně i zvrací. To jsou většinou první impulsy, které vás donutí jít se zvířetem k veterináři.

U kočky postupně nastupují depresivní stavy a začíná být apatická, což se projevuje i na jejím vzhledu. Srst je mastná a šupinatá, kočka se málo hýbe a dochází tak k postupnému ochabování svalů. S rozvojem cukrovky často přichází také žloutenka a postižení periferních nervů. Kočku trápí pohybové problémy, a pokud se nemoc neléčí, zvíře po pár týdnech uhyne.

Jak léčit cukrovku

Včasnou léčbu cukrovky u kočky by měl zahájit váš veterinář. Jestliže je kočka obézní, doporučí majiteli, aby zhubla. Kromě udržování normální hmotnosti je nutné kočce podávat léky a později většinou přistoupit i k aplikaci injekcí inzulínu. Inzulín se vždy podává injekčně, jiný způsob neexistuje, jelikož by nedošlo k jeho správnému vstřebání.

Toto je pro mnoho majitelů zpočátku těžké, ale časem přijdou na to, jak injekce správně aplikovat a často si s nimi poradí i lépe než s tabletami, které kočky většinou odmítají.

Vysoká nebo nízká hladina krevního cukru

Velmi vysoká i velmi nízká hladina krevního cukru představuje pro kočku velký problém. Pokud je nízká a zvíře trpí hypoglykémií může při neléčení dojít k poškození mozku. Jestliže máte podezření, doporučujeme kočce podat vodu s cukrem. Opakem je hyperglykémie, na kterou však pomůže jen včasný zásah veterináře.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *