FIP u koček

FIP neboli Feline Infectious Peritonitis je odborný název pro onemocnění kočky označované jako infekční zánět podbřišnice – kočičí infekční peritonida. Tuto nemoc způsobují kmeny viru z čeledi Coronaviridae. Jedná se o velmi nepříjemné onemocnění, které se týká koček doma i těch, které žijí venku v přírodě.

Postihuje nejen kočky domácí, ale také rysy, lvy, gepardy a další velké kočkovité šelmy. V tomto článku se dozvíte, jaký je průběh této nemoci, abyste ji mohli včas rozpoznat a navštívit svého veterináře. Bohužel i při včasné návštěvě je tato nemoc často fatální, jelikož mnohdy ji nelze přesně rozpoznat ani léčit. Jediným štěstím je, že se u koček vyskytuje poměrně vzácně.

Jak se kočka nakazí

Náchylnější k chycení viru jsou kočky se slabším imunitním systémem, které jsou například celkově oslabené po různých operacích, trpí již jinou nemocí nebo u nich z nějakého důvodu probíhá rekonvalescence.

Riziko vzniku onemocnění je také vyšší u koček, které se pohybují mezi dalšími kočkami. Pokud doma chováte pouze jednu kočku, je nebezpečí nákazy poměrně nízké. Rizikovější skupinou jsou též mladé kočky do věku 2 let a starší kočky. Šance, že onemocní dospělá kočka, je tedy opravdu minimální.

Původce onemocnění FIP

Během nemoci se vylučují koronaviry do vnějšího okolí a nemocná kočka přímo nenakazí další kočky. Nemoc se rozvine tak, že organismus kočky nepřiměřeně reaguje na antigen. Většina koronavirů v organismu je nepatogenního charakteru. Ty patogenní mají schopnost replikovat se v buňkách a usazovat se v nich. Postihují játra, mozek nebo oči.

Údajně některá plemena koček jsou geneticky náchylnější k tomuto onemocnění než kočky jiné. Zatím to však nebylo prokázáno. Náchylnost k FIP může být ovlivněna vadou v buněčné části imunitního systému. Proto kočky, které onemocnění FIP, jsou předtím často nakažené jinými nemocemi. Kočky se nejčastěji nakazí na toaletě, jelikož koronaviry jsou vylučovány s trusem. Přenos nákazy také může proběhnout přes sliny, moč nebo mateřské mléko (u koťat).

Jak diagnostikovat nemoc

Stanovení onemocnění FIP je poměrně složité, protože neexistuje na 100 % spolehlivý test, který by toto onemocnění prokázal. Testy se dnes obecně zaměřují na přítomnost koronavirů v organismu a jejich protilátek v krvi. Testování je lepší svěřit lékaři, pokud se u kočky objeví nějaké z níže zmíněných příznaků.

Příznaky FIP

Nákaza probíhá bez jakýchkoliv příznaků, případně se projevuje jako nachlazení. Kočka má rýmu, kýchá a může mít i střevní potíže. Většina chovatelů těmto příznakům v prvních dnech nevěnuje příliš velkou pozornost. Propuknutí FIP může proběhnout až za několik týdnů, měsíců či let, co byla kočka virem postižena. Mezi další příznaky patří nechutenství, ztráta hmotnosti, deprese, apatie, horečka, zhoršená kvalita srsti nebo únava.

FIP se rozlišuje na suchou a vlhkou formu (neefuzivní a efuzivní). Suchá forma FIP má nejasné příznaky, které si často chovatelé vysvětlují jako úplně jiné onemocnění. Tyto příznaky jsou zmíněny výše. Lékař často nasadí antibiotika, která zde nefungují. Kočku postihují tzv. granulomy – malá ohraničená zánětlivá ložiska. S mokrou formou FIP souvisí výpotek v břišní dutině nebo na hrudním koši.

Nemoc nelze úspěšně léčit, a pokud si s ní neporadí imunitní systém zvířete, tak končí smrtí. Stejně tak neexistuje žádná účinná prevence kromě té, že by se kočka měla vyhnout stresu a měly by se řešit veškerá propuklá onemocnění, aby ji zbytečně neoslabovaly.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *