Jak dát kočce prášek

Jak dát kočce prášek? To je otázka, kterou řeší mnoho chovatelů. Každý na tento problém jednou narazí. Kočku je totiž nutné pravidelně odčervovat a může se stát, že bude nemocná a veterinář vám pro ni předepíše antibiotika, která se budou podávat práškem.

Při podávání prášku máte dvě možnosti. Prášek můžete schovat do oblíbené potravy a opravdu pečlivě ho zamaskovat, aby si ho kočka nevšimla. Některé kočky ho takto pozřou, jiné ale potravu pečlivě žvýkají, prášku si všimnou a vyplivnou ho. Jestliže kočka prášek v potravě nepřijme, doporučujeme chovatelům ji pevně chytit, otevřít tlamu a prášek vhodit až do krku.

Podávání prášku v potravě

Kočky nejsou hloupá zvířata a majitele prokouknou. Je to však individuální. Zatímco některá kočka je schopná přijmout prášek v potravě bez problémů po celý život, do jiné ho takto prostě nedostanete. Prášek doporučujeme zabalit do malého kousku masa (kuřecího, vepřového, mletého). Drobná velikost je důležitá proto, aby kočka nemusela maso žvýkat a kousat. To by jí totiž prášek snadno vypadl a vy byste museli svůj pokus opakovat a ten by s největší pravděpodobností také nebyl úspěšný.

Pečlivě vybírejte, do čeho prášek zabalíte

Při podávání prášku kočce v potravě hraje velkou roli i to, o jaký prášek se jedná. Některé prášky jsou schopna zvířata vycítit, jiná pozřou i tehdy, když jsou rozmělněné a v potravě snadno viditelné. Jestliže prášky nemají vliv na chuť potravin, nebývá s jejich podáváním problém. Takových léků je ale opravdu pouze minimum.

Jestliže budete dávat kočce prášek v potravě, nechte ji dostatečně vyhladovět. Ideální je tedy dát prášek při ranním nebo večerním krmení, kdy před ním kočka alespoň několik hodin nic nejedla. Když bude mít hlad, nezbude jí čas na pečlivé zkoumání potravy.

Vložení prášku do tlamy

Když budete chtít dát kočce prášek přímo do tlamy, tak je lepší alespoň z počátku požádat o pomoc ještě druhého člověka. Jeden kočku drží. Druhý ji zatlačením prstů na čelisti nebo vložením prstu mezi zuby rozevře tlamu a prášek do ní vhodí. Je potřeba dát prášek až dozadu do krku. Poté kočce tlamu zavřete a chvíli ji přidržte.

Jestliže byste ji ihned vypustili, tak by pravděpodobně prášek nespolkla a vyplivla. Další pokus bude v tomto případě náročné opakovat, protože kočka už bude rozdrážděná a těžko ji chytnete. Ideální je nechat prášek oschnout a za několik hodin to zkusit znova. Pomáhá také rozdělit větší prášek na menší dílky, které se pak snadněji dávkují.

Kdy navštívit veterináře

Některé kočky mohou začít slintat, jelikož nechtějí prášek polknout. Pokud se s kočkou opravdu hodně perete a veškeré vaše pokusy končí neúspěchem, tak je ideální obrátit se na veterináře. Ten je schopný snadno kočku odčervit. Během nemoci se kočkám často podávají antibiotika, ty je ale možné nahradit injekcí, takže chovatel nemusí svou kočku podáváním prášku trápit.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *