Jak dlouho žije kočka

Kočka se může dožít i velmi pokročilého věku. Výjimkou nejsou případy, kdy věk kočky činí až 20 let. Průměrná délka života se však pohybuje mezi 12 až 18 lety u koček chovaných v domácnosti a kolem 5 let u venkovních koček, které svůj život tráví na ulici. Maximální dosažený věk u kočky závisí na mnoha rozmanitých faktorech a spoustu z nich ovlivníme i my jako chovatelé.

Může se však stát, že kočka bude mít nějaký nádor, otráví se nebo že ji srazí auto. Předčasné úmrtí zvířete tedy nemusí nutně znamenat, že chovatel u kočky něco zanedbal. Aby se kočka dožila dlouhého věku, vyžaduje však kvalitní péči a stravu.

Základy péče o kočku

Jak se správně starat o svou kočku, aby se dožila vysokého věku? Měli byste ji zajistit dostatek potravy, ideálně ve formě speciálních granulí nebo konzerv. Zároveň se o zvíře dobře starejte, kočce se věnujte a zbytečně ji nestresujte.

Zatímco dříve se nejstarší kočky dožívaly věku kolem 10 let, dnes se jejich maximální věk téměř zdvojnásobil. Je to dáno především lepší péči, kterou kočkám jejich majitelé věnují. Venkovní divoce žijící kočky tuto péči postrádají. Nekvalitně se stravují, trpí vnitřními i zevními parazity a při úraze či nemoci se léčí samy, jelikož s nimi k veterináři nikdo nezajde.

Nezanedbávejte nemoci

Ačkoliv se o kočkách traduje, že mají 7 životů, není to pravda. Kočky jsou silná zvířata, která hodně vydrží. Často se z nemocí dostanou i bez nutnosti návštěvy veterináře. Pokud ale nechcete nechávat nic náhodě, navštivte svého veterináře vždy včas. Když se vám zdá, že kočka nežere, zvrací, je apatická, má zvýšenou tělesnou teplotu, je světloplachá nebo u ní pozorujete jakékoliv další atypické příznaky, volejte na veterinu. A to ať už se jedná o domácí nebo šlechtěnou kočku.

Kočka senior

Mladá koťata jsou hravá, veselá a divoká. Obzvlášť pokud chováte koček více, jistě víte, že spolu dokáží hašteřit hodiny. Dospělé kočky si hrají už jen občas a spíše než zábavu vyhledávají odpočinek. Starší kočky jsou již nevrlejší, s mladými koťaty si odmítají hrát a spíše než aby je vyhledávaly, tak na ně vrčí a odhánějí.

Kočku v každém věku je nutné respektovat. Jestliže doma máte už starší kočku, dopřejte ji dostatek klidu a pohody. Pořiďte jí vlastní pelíšek a zajistěte, že bude stárnout v pohodovém nestresujícím prostředí. Zároveň jejímu věku přizpůsobte stravovací návyky. I starší kočky se krmí zpravidla dvakrát denně. Je však vhodnější zvolit krmivo pro seniory nebo méně aktivní zvířata, případně i pro kastrované kočky, pokud ta vaše podstoupila tuto operaci.

Jak prodloužit kočce život

Své kočce prodloužíte život jedině tak, že jí poskytnete kvalitní péči a zázemí. Dbejte na její správnou životosprávu a zajistěte jí dostatek pohybu. Venkovní kočky ho obvykle mají mnoho, bohužel ale zase čelí různým parazitům a dalším nepříjemným hrozbám. I když chováte kočku v bytě, je vhodné ji udělat nějaký výběh (po bytě, na balkoně) nebo ji brát ven na procházky.

Další články z rubriky



Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *