Jak naučit kočku na záchod

Kočky se obecně považují za čistotná zvířata. Neustále si myjí svůj kožíšek a bobky, které udělají, se pokouší zahrabat. Jestliže ale vaše kočka bydlí pouze doma nebo i jen nějaký čas tráví ve vaší domácnosti, může vám v bytě udělat pěknou neplechu.

Pokud se jí chce na záchod, vybere si místo, které uzná za vhodné a tam svou potřebu vykoná. Výjimečné tedy nejsou květináče s kytkami, rohy místností, prostor za skříněmi, pod postelí, za pohovkou a v jiných těžko dostupných částech. Naštěstí je ale natolik čistotná, že hovínko ani loužička neskončí v jejím pelíšku. Vyřešte své problémy s nečistotnou kočkou, naučte ji chodit na její speciální záchod.

Správný kočičí záchod

Kočičí záchod je základem toho, aby kočka byla čistotná. Jestliže chováte více koček, doporučuje se pořídit i více záchodů. Většina majitelů na ně nemá ve své domácnosti prostor, a tak si kočky musí vystačit s jedním nebo se dvěma. Záchod má podobu hluboké plastové misky, které může být opatřena také vrchním krytem a vstupem. Takové provedení má výhodu, že stelivo při zahrabování nelítá všude okolo a vy tak máte doma stále pořádek.

Stelivo do kočičího záchodu

Do kočičí toalety se používá speciální stelivo – kočkolit. Jakmile kočka vykoná svou potřebu a zahrabe ji, bobek i loužička se tímto stelivem obalí a vy ji tak můžete snadno odstranit. Kvalitní podestýlka může rovněž neutralizovat pachy.

Jak naučit kočku chodit na toaletu

Ideální je začít už u malého kotěte. Jakmile vykoná svou potřebu vedle, chytněte ho. Nebijte ho ani jinak netrestejte, jen ho položte do WC se stelivem, aby si ho očuchalo. Pár takových zkušeností a uvidíte, že se do něj naučí samo chodit. Hovínka je ale potřeba pravidelně vybírat. Pokud by jich bylo hodně, záchod by začal kočce zapáchat a ona by tak mohla do něj přestat chodit a udělat vám loužičku třeba u dveří do ložnice. Dopřejte své kočce dostatek klidu na vykonání potřeby. Jestliže bude ve stresu, nenaučí se to.

Když kočku pouštíte ven

Pokud vaše kočka tráví část dne venku, určitě je vhodné, aby svou potřebu vykonávala tam. V tomto případě ji na WC ani nemusíte učit. Občas ji pusťte ven, případně vyhoďte, když nebude chtít jít dobrovolně. To samé, když udělá nějakou neplechu doma. Kočka se časem naučí, že si musí říct, když chce jít ven na záchod – například zamňoukat nebo třeba zaškrábat na dveře.

Sprej proti pachům – užitečný pomocník

Určitě vám doporučujeme koupi speciálního spreje, který neutralizuje pachy. Jakmile totiž kočka na jedno místo udělá hovínko, je určitě dobré jej postříkat, aby se mu příště již vyhnula. Vždy ho důkladně očistěte mýdlovou vodou, případně vydezinfikujte savem. Použít můžete i sprej, který zakoupíte ve zverimexu. Tento sprej je obvykle vhodný i na značkování. Jestliže kocoura nenecháte vykastrovat, může vám doma začít značkovat a s tím už nic nevymyslíte.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *