Jak odstranit zápach kočičí moči

Udělala vám kočička doma loužičku nebo jste neuhlídali svého kocourka, kterého plánujete v nejbližších dnech poslat na kastraci? Kočičí moč opravdu výrazně páchne a pro mnoho chovatelů je velmi složité se tohoto zápachu zbavit. Máme pro vás několik tipů, které úklid domácnosti s kočkou mohou výrazně usnadnit.

Naštěstí se na odstranění kočičí moči prodávají speciální přípravky, jimiž ji snadno vyčistíte a inkriminované místo zbavíte nepříjemného zápachu. Navíc lze použít i speciální sprej, který se postará o to, že kočka na toto místo již nebude chodit. Každá kočka je samozřejmě inteligentní a lze ji poměrně snadno naučit, aby využívala pouze svou toaletu. Nechtěnému močení dále zabráníte i kastrací (to platí především u kocourů).

Odstraňte moč a s ní zmizí i zápach

Pokud svou kočku chytnete při činu, ihned po ní vše odstraňte, ideálně čistou papírovou utěrkou. Místo se pokuste maximálně vysušit, ať už se jedná o křeslo v obýváku nebo o zeď na chodbě. Kromě papírových utěrek lze využít také utěrky látkové, které ale pak musíte vyprat. Papírová utěrka má tu výhodu, že ji bez lítosti ihned vyhodíte.

Čištění speciálními přípravky

Po vysušení místa doporučujeme použít speciální enzymatické čistidlo, které zakoupíte na internetu nebo je běžně k sehnání také v drogerii, případně i ve zverimexu. Tato čistidla obsahují přírodní enzymy, které dokáží rozložit proteiny v moči a výrazně zápach omezit. Při aplikaci postupujte dle návodu. Obecně se doporučuje nechat působit čistič nějakou dobu (10 až 30 minut) a pak jej odstranit hadříkem.

Použijte ocet

Vhodnou alternativou k běžně dostupným čističům je také ocet. Může se totiž stát, že čistič nemáte po ruce a obchod je zrovna zavřený. V takovém případě je dobré připravit si octový roztok, kdy ocet s vodou zředíte v poměru 50:50. Postižené místo tímto roztokem důkladně omyjte a řádně vysušte tak, abyste se zbavili maximálního množství octa. Poté nechejte zaschnout a místnost dobře vyvětrejte.

Jak zabránit kočce v močení po bytě

Abyste zabránili neplechám, které kočky čas od času provádějí, je dobré dbát na určitá preventivní opatření. Pokud myjete podlahu či další povrchy, používejte čističe bez amoniaku. Čpavek totiž kočky vnímají podobně jako zápach moči a může je tedy lákat ke značkování. Dále se vyplatí pro dezinfekci své domácnosti používat Savo nebo jiný alternativní dezinfekční prostředek, který kočku odradí. Dobře působí také jedlá soda.

Kočku je v první řadě nutné odnaučit těmto neplechám. Vždy, když vykoná potřebu jinde než mimo svou toaletu, ji do toalety umístěte a vynadejte, případně ji pochvalte, pokud si dojde na záchod tam, kam má. Její toaletu udržujte neustále čistou. Jestliže chováte doma více koček, měla by mít každá svou. Nebo alespoň pořiďte nějakou další, aby se nestalo, že jedna kočka nevydrží čekat a zatím si dojde jinam.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *