Jak se počítá kočičí věk

Mnoho lidí si klade otázku, jak správně spočítat, jak je kočka stará. Věk kočky můžete brát podle skutečnosti a počítat jí každý prožitý rok právě za 1 rok. Nebo můžete její věk pomocí jednoduchých výpočtů převést na lidské roky. Pak se dostanete k zajímavějším hodnotám, které vypovídají o tom, kdy je kočka pohlavně vyvinutá nebo kdy umírá.

Přepočet na lidské roky je u kočky opravdu velmi jednoduchý a na internetu můžete nalézt mnoho tabulek, ze kterých vyplývá, jak je vaše kočka přibližně stará. Tyto tabulky se odvíjí nejen od toho, v kolika letech kočka dospěje, ale také pracují se skutečností, kdy zvíře průměrně umře. Její nejvyšší možný věk by pak měl odpovídat i věku lidí.

Jak přepočítat kočičí věk na lidský

Je několik způsobů, jakými se dostanete k výsledkům. Některé způsoby tvrdí, že stačí věk kočky vynásobit číslem 7. To však není úplně přesné. Pokud by po prvním roce bylo kočce jako sedmiletému člověku, tak by nemohla být dospělá. Stejně tak kočka ve 20 letech by byla 140 let stará, což je také nesmysl. Mnohem lepší je tedy použít výpočet dle následující metody.

Nejpřesnější přepočet kočičího věku

Za nejpřesnější je považován výpočet, kdy kočka ve stáří 1 roku je 18 let stará. Po 1 měsíci jí je jako 6 měsíců člověku, po dvou měsících dosáhne věku 10 měsíců, 3 měsíce jsou v přepočtu 2 roky, 4 měsíce jsou 5 let, 5 měsíců představuje 8 let v životě člověka, 6 měsíců je považováno za 14 let, 7 měsíců zhruba za 15 let a 8 měsíců asi za 16 let.

Čas zde plyne rychleji z důvodu, že kočka dřív umírá. Pokud je opravdu dlouhověká, dosáhne věku 20 let, což je asi čtyřikrát méně než průměrný člověk.

V jednom roce vaše kočka oslaví své osmnácté narozeniny. Za 2 roky života je to 25 let, za 3 roky 30 a tak dále. Od druhého roku se s každým dalším rokem vaší kočce přičte 5 lidských let. Díky této metodě se tak snadno dopočítáte věku své kočky. Přibližně od 8 let už svou kočku můžete považovat za seniora. Ve věku jako by ji bylo 50 let je tedy dobré se k ní chovat už ohleduplněji a dopřát jí dostatek klidu, pochopit, že si nechce hrát s malými koťaty nebo že má jiné nároky na stravování.

Co ovlivňuje věk kočky

Přepočet na lidský věk může u kočky ovlivnit celá řada faktorů a tento výpočet proto není možné vnímat úplně přesně. U koček, které se chovají doma, se maximální věk pohybuje od 15 do 20 let. Pokud ale kočka žije jen ve volné přírodě, její život plyne rychleji a ona dosáhne maximálně věku od 7 do 8 let. Její délku života ovlivňuje mnoho aspektů.

Jedná se o pohlaví kočky (kocouři se často dostávají do bojů, kde se mohou zranit a způsobit si trvalé následky, kočky zase rodí), dále je to životospráva a výživa, návyky a také to, zda je zvíře kastrované. Bylo prokázáno, že právě kastrovaná zvířata se dožívají delšího věku, jelikož kastrace představuje i prevenci před některými chorobami.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *