Jak vycvičit kočku

Mnozí chovatelé koček teď určitě budou říkat, že vycvičit kočku je nemožné. Kočka je tvrdohlavá, paličatá a hlavně nezávislá. Nikdy vás nebude poslouchat. Ano, jen málokterá kočka se naučí poslouchat jako pes – dalo by se říci, že žádná. Určitým pravidlům a povelům ji ale naučit můžete.

Každá kočka určitě přiběhne, pokud na ni zavoláte jejím jménem nebo z vašich úst zazní magické čičí. Svou kočku si můžete naučit tak, že přiběhne, když ven z okna zavoláte její jméno nebo se ozve, když ji budete vyvolávat po bytě. Není to však pravidlem. Občas vás uslyší a ani se nezvedne. Jestliže kočku venčíte na postroji, máte o něco větší šanci uspět.

S kočkou na vodítku

Kočka se musí naučit správné chůzi v postroji. Brzy zjistí, že vám nemůže zbytečně utíkat, jinak se bude dusit. Stejně tak pro ni nebude moc příjemné, když ji budete tahat za sebou. Naučí se tedy povely jako čekej nebo zůstaň. Uposlechne i na pojď nebo k noze. Její výcvik však bude mnohem náročnější než u psa a spolehlivě nebude poslouchat pravděpodobně nikdy. S kočkou budete navíc potřebovat mnohem více trpělivosti. Odměny ve formě výborných kočičích pamlsků jsou zde ale namístě. Jinak si její pozornost budete hůře získávat.

Vycvičte kočku, aby chodila na záchod

Naštěstí je možné kočku kromě povelů učit i návykům, které by měla dodržovat doma. Například na záchod se naučí chodit poměrně snadno. Pokud má doma svou toaletu, stačí ji párkrát vhodit do steliva a ona bude vědět, kam má příště jít. Stejně tak se naučí zaškrábat na dveře nebo na okno, když bude chtít pustit ven nebo naopak domů. Některé netrpělivé kočky umí i skákat na kliku u dveří. Jejich majitelům tak rozhodně doporučujeme venkovní dveře zamykat, aby se nestalo, že vám kočka jednoho dne uteče.

Naučte kočku aportovat

Doslova psí kusy můžete naučit třeba siamskou kočku, která je tak napůl psem a miluje všechny aktivity, při kterých se může pohybovat a hrát si. S trochou trpělivosti ji tak naučíte, aby vám nosila balónek nebo hračku, kterou jí hodíte. Je to opravdu velká zábava pozorovat kočku, jak se chová jako štěně nebo dospělý pes.

Poslušnost je potřeba

Také je dobré, když se kočka naučí být trošku poslušná. Bude vědět, že vám nesmí rozhrabat skříň, jinak že se budete zlobit. Nebo že nesmí jíst ze stolu či spát na kuchyňské lince. Když ji okřiknete, aby někam nelezla, tak uposlechne. To jak vás bude poslouchat, většinou ale záleží na jejím aktuálním rozpoložení.

Co kočku nenaučíte

Kočce pravděpodobně nepřikážete, aby odolala krmivu, které ji chutná – u psa se dá naučit, aby nežral nic od nikoho jiného než od vás. I povely sedni nebo lehni mohou být značně problematické. Pokud ale plesknete rukou na svůj klín, můžete si být jisti, že k vám kočka sama vyskočí a nechá se pochovat.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *