Jídlo pro kočky

Co se týká stravy, tak kočky nejsou náročná zvířata. Téměř každá kočka, ať už ta co žije venku nebo ta žijící výhradně v domácnosti, se nakonec nažere i u popelnice. Kočky nejsou příliš vybíravé, pokud si je ale rozmlsáte a mezi jídly je nenecháte dostatečně vyhladovět, je možné, že na vás právě vybíravě budou působit.

Základem kočičí stravy je suché a vlhké krmivo. To suché tvoří zejména granule, vlhké zase kapsičky a konzervy. Kromě něj může kočka dostávat i vařené maso bez kostí, které je pokrájené na drobné kousky, trochu zeleniny a těstovin nebo rybičky z konzervy. Jídelníček je tedy opravdu prostý, zaměřený především na bílkoviny, jelikož právě ty dodají kočce nejvíce potřebné energie.

Čím krmit kočku

Čím krmit kočku? Na tuto otázku je těžké odpovědět. Už jen proto, že každá kočka je jiná a také každý majitel má jiné možnosti na její krmení. I tak se vám ale pokusíme na tuto otázku dát nějaké odpovědi. Zatímco malá koťátka pijí mléko, pro dospělé kočky je tento nápoj zcela nevhodný – byť v nejedné dětské knížce naleznete kočičku právě s miskou mléka.

Jídlo pro koťata

Jakmile kotě dosáhne věku 1 měsíce, můžete mu do jídelníčku začít zařazovat pevnější stravu. Zde vám určitě doporučujeme vybírat ze speciálních krmiv, která jsou vhodná pro koťata. Jsou bohatá na tuky a bílkoviny, plně odpovídají nárokům dospívajícího a rostoucího zvířete. Dávky krmiva postupně můžete zvyšovat a do jídelníčku začít zařazovat například i rybí, krůtí nebo kuřecí maso. Jako zdroj sacharidů je dobré volit nějaký komplexní, například rýži.

Jídlo pro dospělé kočky

Krmení dospělých koček není o nic složitější. Na koupeném krmivu je většinou uvedeno, jaké množství je pro kočku vhodné. Strava může být složena z komerčních krmiv nebo můžete své kočce vařit potravu doma. K domácí stravě je však nutné dodat vitamínové doplňky, proto je určitě lepší, pokud kočka z větší části přijímá právě granule a konzervy, které jí najednou poskytnou veškeré nezbytné živiny.

Nekvalitní krmivo pro kočku může způsobit různé nemoci zažívání nebo i celkové oslabení imunity a náchylnost k tomu, aby kočka chytla nějakou virózu.

Závislost kočky na jídle

Kočky jsou na jídle opravdu závislé. Proto pokud u vás doma krmí kočky jen jeden člověk, můžete si povšimnout, že kočky jsou k němu lísavé. Mnohdy je těžké kočce změnit stravu. Pokud je zvyklá na něco, co jí chutná a vy budete mít tendenci jí to vzít a dát něco úplně jiného, může se stát, že bude stravu odmítat. Nové jídlo je tak vhodné do kočičího jídelníčku zařazovat spíše postupně, aby se nestalo, že kočka přestane úplně žrát.

Kdy kočce podávat jídlo

Mnoho majitelů krmí svou kočku v průběhu celého dne. Přitom kočce stačí, když dostane nažrat jednou až dvakrát denně v takovém množství, které jí zajistí dostatek sil na den či noc. Koťata pak žerou častěji, a to až čtyřikrát denně, pokud jsou odstavena od dospělé kočky.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *