Kašel u koček

Určitě už vaše kočka začala někdy kašlat. Především nezkušení chovatelé se vyděsí a mají obavy, aby se kočka nezadusila nebo nebyla nemocná. Mnoho z nich proto navštíví veterináře. Někteří, co pozorují kašel u kočky pravidelně, ho neřeší a považují ho za běžný.

Některý kašel pro kočku není nebezpečný, zatímco jiný je potřeba začít včas řešit a léčit. V tomto článku se dozvíte, z jakých důvodů může kočka začít kašlat či kýchat. Leckdy se jedná o banální důvody a kočka je zcela v pořádku. Nikdy ho však nepodceňujte a vždy se podívejte, co se s vaší kočkou děje.

Občasný kašel u kočky

Pokud kočka jednou za čas zakašle, ještě to nemusí znamenat žádné velké problémy. Především dlouhosrstá plemena koček často bojují s chlupy v trávícím traktu, které se mohou v tlamě nebo v krku zaseknout a dráždit ke kašli. Kašel u kočky tedy často souvisí s její hygienou. Kočky většinou natahují krk a prudkými stahy ze sebe vyrážejí dech, což jim pomáhá chlupy vyplivnout, nebo smíchat se slinami a pohodlně spolknout.

Tuto reakci můžete pozorovat také tehdy, když kočka pozře větší kousek potravy, pak většinou začíná kašlat už mezi jídlem. Zde byste se měli přesvědčit, zda jí nezůstalo v krku velké sousto nebo se jí tam třeba nezasekla kost, kterou by bylo potřeba vyndat. Pokud se jedná o kost, tak si kočka často pomáhá i tlapkami. Mechanickou překážku v ústech snadno odstraníte pinzetou. Pokud si nejste jisti, tak odvezte své zvíře k veterináři a ten během minutky zbytky potravy odstraní.

Nepříjemné prostředí v domácnosti

Kočky nejsou nějak citlivá zvířata, pokud ale zevní prostředí není příznivé, mohou začít kašlat. Některé může dráždit cigaretový kouř, jiným zase vadí různé barvy, nátěry, osvěžovače vzduchu, parfémy nebo dezinfekční prostředky. Pokud vaše kočka v domácím prostředí kašle, zkuste se zamyslet i nad touto možnou příčinou.

Kašel během onemocnění

Kašel je také příznakem celé řady nemocí. Pokud kočka kašle neustále a opakovaně, s návštěvou veterináře zbytečně neotálejte. Ten jí přeměří teplotu, která by se měla pohybovat do 39 stupňů Celsia. Vy byste měli pozorovat, zda kočka má spíše záchvatovitý nebo jenom lehký kašel, zda po kašlání polyká či nikoliv, jestli sípá nebo to v ní spíše rachotí. I mezi kočkami jsou rozšířené různé virózy, případně kočka může dostat i chřipku a té kašel může být projevem.

Kašel signalizující infekci

Kašel může být také způsobený bakteriální infekcí a zánětem horních cest dýchacích. V horších případech souvisí s nádory na plicích, žebrech nebo na hrudním koši. Obecně jej může vyvolávat poškození téměř každého orgánu v těle.

Správnou diagnózu by měl v tomto případě stanovit váš veterinář. Ten navrhne i vhodnou léčbu antibiotiky nebo jinými léčivými přípravky. Tlumení samotného kašle nemá příliš velký význam. Pokud souvisí s nějakým onemocněním, je nutné zvolit vhodnou terapii.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *