Kastrace koček, kastrace kocoura

Jestliže si pořídíte kočičku nebo kocourka a neplánujete žádná koťátka, určitě doporučujeme nechat zvíře vykastrovat. V případě kočky se jedná o účinnou prevenci proti vzniku různých nádorových onemocnění a cyst, u kocoura zase zamezíte značkování jeho teritoria. Navíc jej zklidníte a stane se z něj velký domácí mazlíček.

Ačkoliv mnoho chovatelů má vůči kastraci u zvířat předsudky, určitě je dobré toto rozhodnutí pečlivě zvážit a popřemýšlet o něm. Kočku, kterou nedáte vykastrovat, jen těžko pohlídáte – v případě venkovní kočky – a koťátek se dočkáte klidně i čtyřikrát do roka. Nevykastrovaný kocour se vám bude toulat a neustále chodit domů celý zkrvavený a pošramocený od různých bitek.

Hlavní důvody, proč nechat kočku/kocoura vykastrovat

Kastrace vaši kočku ochrání nejen před nechtěnými koťátky, je také prevencí před kočičí leukémií, přenášenou slinami, jíž se může zvíře během krytí nakazit. Je něco jiného, když si sjednáte připuštění kočky/kocoura a obě zvířata jsou veterinářem dobře prověřená, než když se kočka/kocour zaběhne někam ve vsi.

Nechtěná koťátka jsou pro mnoho chovatelů velkým problémem a mnohdy si s nimi neví rady. Jen málokdo má odvahu koťata utopit nebo jinak zlikvidovat (nejenže to je nehumánní, ale také nic pro slabé žaludky). A dávat kočičku do útulku? To by vám určitě bylo líto. Pokud nestihnete kočce zabránit před prvním krytím, nedá se nic dělat. Před druhou říjí ji ale většinou zavčasu odchytnete.

Kdy se rozhodnout pro kastraci kočky

Kastrace u kočky

Kastraci kočky určitě doporučujeme naplánovat dopředu, případně také prodiskutovat se svým veterinářem, který vám na rovinu řekne svůj názor. U koček rozhodně neplatí žádná povinnost nechat kočce alespoň jednou koťata. Ba naopak – kočku je určitě lepší nechat kastrovat ještě před nimi. Kočku můžete nechat vykastrovat už ve stáří 7 měsíců, kdy by měla být pohlavně dospělá. Operace se provádí v celkové anestezii a kočce se obvykle odstraní děloha i s vaječníky. Cena za kastraci začíná na částce kolem 800 Kč. Záleží na místě, kde operaci podstoupíte. Veterinář vám kočičku obvykle dá za pár hodin domů.

Kastrace u kocoura

V případě kocourka se jedná o menší zásah do těla než u kočičky. Veterinář obvykle odstraní pouze varlata, zákrok se ani nemusí šít, rána se nechá sama zarůst.

U kočky i kocourka určitě doporučujeme hlídat, zda se do ní nedostala infekce. Kočka má na bříšku několik stehů, se kterými se ještě musí na vytažení, takže zhojení kůže doktor zkontroluje. Kastrace kocoura se rovněž provádí v celkové anestezii. Před zákrokem se doporučuje alespoň 12 hodin nepodávat zvířeti žádnou potravu, jinak by mohlo začít zvracet. Kocourka můžete nechat vykastrovat i třeba v půl roce, pokud vám ale doma nedělá neplechu, klidně počkejte do věku 10 nebo 12 měsíců. Cena začíná na 500 Kč v závislosti na jeho hmotnosti.

Jak se ke kočce chovat po kastraci

Připravte se na to, že až se zvíře probere, bude chtít okamžitě vstávat, sotva ale bude plést nohama. Určitě doporučujeme jej pohlídat a krabici, do které ho uložíte nedávat nikam na židli ani na pohovku, aby z ní nespadlo. Možná bude i zvracet. Jakmile přijde k sobě, můžete mu dát napít. Druhý den jej doporučujeme nechat ještě doma, další už může na procházku ven.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *