Kdy kastrovat kočku

Kočky se obvykle kastrují z několika důvodů. Někteří majitelé jsou od doby, kdy si kočičku pořídí, rozhodnuti, že ji dají vykastrovat. Pokud nechcete koťátka, je to ideální, protože se kočka vyhne pravidelnému mrouskání, které pak zbytečně zatěžuje její organismus. Kastrace je pak šetrnou volbou jak u kočky, tak u kocourka.

Další majitelé dávají kočku kastrovat až během jejího života, a to především proto, aby potlačili její časté mrouskání. Kočka v říji je příliš hlučná a mnohdy si značí své teritorium. Obzvlášť pokud ji chováte v bytě, může to být nepříjemné. Ani u kočky, která chodí ven, to ale není žádná velká výhra. Tato kočka totiž může mít až čtyřikrát do roka koťata, o něž není mezi lidmi velký zájem a majitelé koček si pak s nimi neví rady.

Vhodná doba pro kastraci kočky a kocoura

Kdy je tedy vhodná doba dát vykastrovat svou kočku? Kočky pohlavně dospívají již v šesti měsících. Pro kastraci je dobré podchytit období, ve kterém je kočka již dospělá, ale teprve začíná mrouskat a zatím nedošlo k žádnému krytí. Případně ji můžete jednou nechat koťátka až poté ji dát vykastrovat. Zatímco někteří veterináři doporučují dát kastrovat již půlroční kotě, jiní radí počkat s kastrací co nejdéle, aby se tím nenarušil vývoj a růst kočky. Přece jen, kočka může dospívat až 1 rok.

Roli hraje i doba narození kočky

Výhodu v tomto mají chovatelé koček, které jsou narozené na jaře. Kočka totiž pravděpodobně nezačne mrouskat na podzim nebo v zimě. Ke krytí tedy může dojít až během jarních měsíců, kdy ale už může být vykastrovaná.

S kastrací kocourů to je jednoduší, jelikož nehrozí, že by kocour měl koťata. Ten vám dříve začne doma značkovat. To je pak vhodná doba pro jeho kastraci, jelikož kocoura, který si už značí své teritorium a je ve vyšším věku, to kastrací neodnaučíte.

Problémy s předčasnou kastrací

Předčasná kastrace u kočky či kocoura může výrazně ovlivnit život vašeho domácího mazlíčka. U kočky vede především ke změnám ve vzhledu – kočka méně vyroste, je drobnější, stále vypadá jako kotě. U kocoura může dojít k různým urologickým problémům. Proto vám zvíře doporučujeme dát kastrovat v co nejpozdějším věku, abyste těmto problémům spolehlivě předešli.

Kastrace kočky po porodu

Mnozí majitelé včas nepodchytnou dobu, kdy je kočka v říji nebo krátce po ni a je možné ji dát kastrovat. Často již kočka čeká koťátka a musí tedy nejprve porodit, aby mohla být vykastrována. Po porodu komplikuje kastraci vývoj mléčných žláz, který se pojí právě s porodem a kojením koťat.

Nejprve byste tedy měli koťata odstavit, což je ideální ve věku 2 měsíců, poté měsíc počkat a až pak nechat kočku vykastrovat. Bohužel ji ale musíte dobře hlídat. Kočky většinou začínají mrouskat ještě během kojení, takže si dejte pozor, aby vám kočička znovu neotěhotněla.

Kastrace je samozřejmě možná i dříve. Jsou totiž kočky, které prodělají komplikovaný porod, při němž jim například praskne děloha a ta pak musí být odstraněna. Ke kastraci tedy dochází přímo u porodu. Pro tělo kočky je však toto velká zátěž, kterou vám rozhodně nedoporučujeme. Vše určitě ideálně konzultujte se svým veterinářem.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *