Když kočka nežere

Žaludeční nevolnost čas od času potrápí každou kočičku. Velké nebezpečí představuje především pro malá koťata, kde je obvykle těžké odhalit příčinu, a také pro staré kočky, které již nemají tak silnou imunitu a právě to, že přestávají jíst u nich může značit závažnější zdravotní problémy.

Jestliže jste si všimli, že vaše kočička nechce jíst, začněte ji více pozorovat, jestli neodhalíte i další možné příznaky některé nemoci. Odmítání potraviny se často pojí s průjmem, zvracením nebo zácpou. Kočka může být unavená a apatická. Bez jídla kočka zvládne vydržet mnoho dní a týdnů. Závažným problémem se stává, když sama nechce pít a my ji musíme napájet.

Proč kočka nežere

Cizí předmět v tlamě

Často se stává, že kočka hltá syrové nebo vařené maso a omylem pozře i kost. Ta se může zaseknout například mezi zuby nebo v horním patře a způsobit pěknou neplechu. Nejenže tlačí, ale zároveň s ní kočka nemůže pořádně polykat a žvýkat. Zvíře, které má něco takto zaseknuté v tlamě, většinou chodí s pootevřenou tlamičkou a slintá. Je potřeba mu tlamu rozevřít a cizí těleso co nejrychleji odstranit. Pokud to sami nezvládáte, obraťte se na svého veterináře.

Když bolí zuby

Znáte to určitě i z vlastní zkušenosti. Pokud vás bolí zuby, nemáte na nic chuť. Především starší kočičky dokáže potrápit zubní paradentóza nebo různé záněty. Jestliže své kočce o chrup nijak zvlášť nepečujete, určitě je dobré krmit ji granulemi, které jsou zároveň prevencí před zubním kamenem.

Chyba ve stravování

Vzpomeňte si, zda vaše kočka v minulých dnech nesnědla něco nevhodného. Nevolnost může být způsobena novou značkou krmiva nebo třeba i syrovým masem – jestliže vaše kočka chodí sama ven a chytá myši. Nechutenství může způsobit také mléko, jelikož kočka nedokáže strávit laktózu.

Nemoci trávícího traktu

Tyto nemoci se často spojují také se zvracením nebo průjmem, ve kterém se může objevit i krev. Bakterie, paraziti i viry napadají střeva a žaludek kočky. Kočku bolí bříško, nemá na nic chuť a odmítá potravu.

Jak kočce pomoci od nechutenství

Určitě kočce nenuťte žádné žrádlo a nechte ji vytrávit. Pak ji můžete nabídnout něco, co má ráda a doufat, že si vezme. V její blízkosti určitě ponechte misku s pitnou vodou, protože hydratace je velmi důležitá. Kočkám obvykle chutná mleté maso nebo třeba syrová játra, ačkoliv to nejsou potraviny, které by vaše kočka měla jít každý den, na její „rozjedení“ je určitě můžete vyzkoušet.

Jak pomůže návštěva veterináře

Na veterináře se obraťte, když kočka bez zjevné příčiny nežere už déle než 2 dny. Ten by měl odhalit příčinu jejího nechutenství a zahájit léčbu. Jestliže na kočce žádné změny on sám nepozoruje, může jí zkusit dát injekci nebo léky na podporu metabolismu, které by opět měly povzbudit její chutě.

Když je kočka v říji

Některé kočky nežerou tehdy, když jsou v říji. Jestliže je vaše kočka extrémně hlučná a navíc i vzteklá nebo když kocour začíná značkovat, můžete si nechutenství spojit i s tímto projevem.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *