Kočičí chřipka

I kočky může postihnout chřipka. U lidí se jedná o poměrně běžné onemocnění, které může mít banální i vážnější průběh. Kočičí chřipka se odborně označuje jako herpesviróza. Jedná se o virové onemocnění, kterým jsou ohroženy úplně všechny kočky – bez rozdílu zda žijí venku, nebo jestli je chováte pouze doma.

Kočičí chřipka se označuje často i jako kočičí rýma, byť právě rýma je jenom jedním z příznaků. Chřipka jako taková má příznaků samozřejmě více. Přečtěte si v aktuálním článku, jak chřipku včas odhalit, jak probíhá léčba kočičí chřipky nebo zda existují nějaké možnosti prevence.

Projevy kočičí chřipky

K nejčastějším projevům kočičí chřipky patří kromě výtoku z nosu také apatie nebo zánět spojivek. Kočka také obvykle trpí nechutenstvím. Jakmile na ní začnete tyto příznaky pozorovat, s návštěvou lékaře dlouho neváhejte. Čím dřív dá veterinář kočce vhodné léky, tím mírnější průběh onemocnění bude mít.

Jakým kočkám chřipka hrozí?

Nejvíce ohroženou skupinou jsou mladá koťata nebo jinak oslabené kočky. Organismus dospělé kočky se silnou imunitou by se měl bez problémů s chřipkou vypořádat. Navíc kočky jsou poměrně odolné a běžně nemocemi netrpí.

Kromě akutní formy se rozlišuje ještě chřipka chronická, mezi jejíž projevy patří především záněty očí. O své zdraví se obávat nemusíte, jelikož nemoc není přenosná na člověka. Stejně tak by od vás zvíře chřipku nemělo chytnout.

Jak se přenáší onemocnění

Přenos onemocnění je velmi jednoduchý. Herpesvirus FHV-1, který nemoc způsobuje, se přenáší kapénkovou infekcí. Stačí tedy, když se kočky dostanou vzájemně do kontaktu. Z toho vyplývá, že nemocí jsou více ohrožené kočky, co žijí spolu ve větším počtu.

Mezi nimi se totiž nemoc snadno rozšíří. Pokud máte pouze jednu kočku, kterou chováte v bytě a ona se tedy s dalšími kočkami nestýká, je pravděpodobnost nakažení chřipkou minimální, jelikož viry mimo hostitele nepřežívají příliš dlouho a tedy kočky jako jediní hostitelé nemoc nejsnadněji přenášejí.

Jak onemocnění probíhá

Virus se množí v těle kočky, konkrétně v jejích horních cestách dýchacích, na mandlích a ve spojivkách. Inkubační doba je poměrně krátká. Nemoc obvykle propuká do 6 dní od nákazy. Průběh je akutní a chřipka trvá v rozmezí 8 až 14 dní dle zahájení léčby a imunity zvířete, které s nemocí bojuje.

Velkým problémem je kočičí chřipka u březích koček, které vlivem viru často potratí. Virus totiž ke svému šíření potřebuje chlad a vyhledává chladnější místa v těle kočky do teploty 37 °C. Malá koťata nemají vyvinutou termoregulaci a on je tak schopen se snadno rozšířit do celého těla.

Dá se kočičí chřipka vyléčit?

Jelikož na viry nepůsobí antibiotická léčba, tak léky podávané nemocné kočce jsou spíše podpůrného charakteru. Veterinář dává antibiotika až tehdy, když se rozvine druhotná bakteriální infekce. Kočkám, které trpí nechutenstvím a dehydratací, je možné zavést kapačku.

Dostatek tekutin je pro úspěšnou léčbu stěžejní. Kočku proti chřipce je možné očkovat. Bohužel očkování není na 100 % účinné, pouze zmírní příznaky onemocnění. Další účinnou prevencí je tedy udržování kočky v dobré kondici, aby si proti nemoci vytvořila přirozenou obranyschopnost.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *