Kočičí útulek

Kočičí útulky jsou organizace, které se nacházejí po celé republice. Pokud si chcete pořídit koťátko nebo dospělou kočičku a nevíte, kde ji sehnat, představuje kočičí útulek ideální příležitost. Nejenže téměř zdarma získáte svou novou kočičku, ale také uděláte dobrý skutek, protože dáte zvířeti majitele, který se o něj bude s láskou starat.

Útulky sice poskytují kočkám pomoc, nedokáží se však postarat o všechny kočky, které žijí volně ve městech. Mnohé z nich jsou navíc i venku relativně spokojené. Útulky nemají takovou kapacitu, aby mohly všem kočičkám zajistit obživu. Svůj čas v nich tedy tráví například kočičky po zesnulých majitelích nebo ty, které byly nalezeny na ulici nemocné či poraněné. Pobývají zde jak obyčejné, tak i šlechtěné kočky.

Proč si vzít kočku z útulku

Jedinou nevýhodou koček z útulku je jejich vyšší věk. Kotě zde pořídíte jen ve výjimečných případech, většinou je kočička, kterou si domů vezmete, již dospělá. To ale ničemu nevadí, zvíře, které někdo nalezl na ulici a která pár týdnů či měsíců strávilo v útulku, vám bude bezmezně vděčné. Získáte tak báječného domácího mazlíčka. Navíc si budete v útulku moci vybrat z různých vzhledů i povah. Pokud si necháte kočku od koťátka, až do její dospělosti nebudete vědět, co z kočky nakonec vyroste.

Zdravotní stav koček z útulku

Kočky z útulku jsou navíc ve výborném zdravotním stavu. Nestane se vám, že byste dostali nemocné, začervené nebo zablešené zvíře. Kočky pravidelně procházejí veterinárními kontrolami. Kocouři se po dosažení jednoho roku také běžně kastrují.

Umísťovací výstavy

Útulky často pořádají tzv. umísťovací výstavy, kam můžete zajít a kočičku si zde přímo vybrat. Pokud ji ale chcete teď hned a netoužíte čekat do doby, než bude ve vašem okolí nějaká taková výstava, můžete pro kočku klidně hned vyrazit.

Obvykle dostanete zvíře téměř zdarma, nutné je zaplatit pouze poplatek za očkování kočky. Pokud ale chcete udělat dobrý skutek, můžete také přiložit nějaké žrádlo, které v útulku pro krmení ostatních kočiček určitě využijí.

Jak dát kočku do útulku

Jestliže jste v opačné situaci – máte doma kočičku, o kterou se ale nemůžete starat – nabízí se možnost dát ji do útulku. Abyste zvíře mohli dát do útulku, musíte mít občanský průkaz. Kočka by měla být připnutá na postroji nebo uložená v přepravce. Je však možné, že od vás některé útulky zvíře vůbec nebudou chtít přijmout, pokud už mají naplněnou svou kapacitu.

Zatímco pes představuje určité riziko, pokud se potuluje venku po ulici, toulavé kočky až tak nikdo neřeší. Jsou totiž spíš plaché než agresivní a pozornost tedy vyloženě nevyžadují. Proto pokud chcete dát zvíře do útulku, dobře si připravte argumentaci, proč tomu tak je.

Některé útulky také umožňují, že pokud si to později rozmyslíte, můžete si kočku vzít do určité doby zpět. Jestliže je ale už přidělena novému majiteli, nebude to pro nikoho jednoduché. Mnoho útulků má na zvířata ochrannou lhůtu 6 měsíců, během níž se mohou vrátit k původnímu majiteli.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *