Kočičí vrnění

Kočičí vrnění neboli také kočičí předení je předmětem mnoha studií. Chovatelé koček se mezi sebou často dohadují, co vrnění způsobuje a jsou uneseni tím, když jejich kočka začne spokojeně příst. Víte ale, že kočka vrní i v situacích, kdy není na 100 % spokojená? Údajně i raněné zvíře dokáže příst.

Také se stává, že kočka v jeden moment spokojeně vrní a v druhý se už po vás chce ohnat svými ostrými drápy. Kočičí chování je proto nejlepší pozorovat jako souhrn mnoha detailů, abyste dokázali své zvíře opravdu pochopit. Patří do něj kromě vrnění také mňoukání, práce těla a mimika zvířete.

Jak kočky vrní

Kočka domácí je jediná kočkovitá šelma, která dokáže vrnět při nádechu i při výdechu. Ostatní kočkovité šelmy dokáží vrnět pouze při vydechování. Frekvence vrnění se pohybuje od 25 do 150 Hertzů. Je velmi variabilní a většina koček vrní podobně. Kočka provádí stahování svých hrtanových a bráničních svalů a vydává tak tento uspokojivý zvuk.

Kočičí vrnění je nejčastěji spojeno s drbáním a hlazením kočky a ona tedy vrní, když je maximálně spokojená – pokud jde o kontakt kočky a člověka. V přírodě dospělé kočky běžně vrní svým koťatům a vyjadřují tak, že jsou v bezpečí a v naprostém pořádku.

Malá koťátka nejčastěji předou proto, že si chtějí hrát a když vyžadují pozornost. Vrnění tedy kočky využívají i jako komunikační nástroj vzájemně mezi sebou. Sama kočka si mnohdy přede, když usíná.

Uvolnění pozitivních hormonů

Jelikož během vrnění kočky uvolňují endorfiny neboli hormony štěstí, pomáhá jim předení lépe zvládat bolestivé okamžiky. Proto třeba i kočky předou během porodu. Bylo vypozorováno, že pravidelným vrněním kočka přispívá k pevnosti svých kostí nebo že podporuje hojení ran.

Jelikož kočky prospí až 16 hodin denně, jsou schopné prostřednictvím vrnění a jeho jemných vibrací stimulovat mechanismus svalů a kostí k aktivitě. Pokud by člověk tak dlouhou dobu jenom spal, začalo by jeho tělo jistě chřadnout. U kočky ale takové chřadnutí nehrozí, protože dokáže příst.

Poznejte řeč své kočky

Předení kočky je samozřejmě příjemné i jejich chovatelům, kteří tak mají pocit, že kočka je s nimi spokojená a že jí na nich záleží. Kočičí předení údajně dokáže utlumit stres, nervozitu, úzkost a krásně si při něm usíná.

Kočka je schopná vydávat i celou škálu dalších zvuků kromě samotného vrnění. Jedná se například o mazlivé mručení, které může být směřováno ke člověku a stejně tak i k jinému zvířeti. Jeho pravým opakem je syčení nebo prskání, jehož cílem je zastrašit nepřítele.

Hlavním kočičím zvukem je mňoukání, které se skládá z desítek různých tónů. Využívají ho kočky ke komunikaci mezi sebou i se svým člověkem. Mňoukají, když na sebe chtějí upoutat pozornost, když chtějí jíst, potřebují jít ven nebo mají chuť ke hře. Každý chovatel je po nějaké době schopen rozlišit, co mu právě jeho kočka chce asi tak říci.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *