Kočka bez srsti

Kočka nutně nemusí mít hustý kožíšek. V současnosti jsou hojně rozšířené také kočky bez srsti, které si mezi chovateli našly mnoho příznivců. Jejich výhodou je, že se hodí i pro alergiky. Pokud tedy trpíte alergií na kočičí srst a chcete její projevy zmírnit, pravě takové plemeno vám přijde nejvíce vhod.

Nejznámější kočkou bez srsti je sphynx. Dalším plemenem je třeba peterbald. I když se vám tyto kočky na první pohled nelíbí, rozhodně je hned nezavrhujte. Uvidíte, že se z nich stanou milé kamarádky, které budou vděčné za každé vaše pohlazení. Kůže kočky bez srsti není nijak slizká, jak se mnoho lidí domnívá. Naopak je hladká s jemnými chloupky na povrchu.

Sphynx – nejrozšířenější plemeno kočky bez srsti

Kočka sphynx údajně vznikla již za dob Aztéků. Jelikož byla bez srsti, cenila se a považovala za dar od boha. Co se týká moderní historie, sphynx je známá od roku 1966, kdy se v Kanadě narodilo první bezsrsté koťátko. Sphynx byla později křížena s americkou krátkosrstou, evropskou krátkosrstou a s kočkou domácí, aby se zabránilo jejímu vyhynutí. Ačkoliv i dnes se řadí mezi spíše vzácnější rasy, u chovatelů se pozvolna rozšiřuje a i mnoho nezkušených lidí ji pozná na první pohled.

Povaha kočky sphynx

Možná vás ani nepřekvapí, že sphynx se v porovnání s dalšími kočkami chová zcela odlišně. Je mnohem mazlivější a také vázanější ke svému pánovi. V tomto připomíná spíše psa nebo známou siamskou kočku. Je inteligentní, hravá, zvědavá a velmi přátelská. Jestliže nebudete mít dostatek času, který byste jí mohli věnovat, může být i velmi hlučná. Proto se určitě vyplatí ji pořídit zvířecího kamaráda.

Péče o kočku sphynx

Jak již napovídá její vzhled, je zjevné, že sphynx bude vyžadovat trochu více péče než běžná kočka domácí. Jednou za dva týdny byste měli kočičku vykoupat. V létě je navíc potřeba její pokožku mazat krémy, které ji ochrání před spálením. Mnoho lidí si myslí, že sphynx je křehčí a náchylnější k nemocem než jiné kočky. Rozhodně tomu tak není. Její imunita je stejně pevná jako u kterékoliv jiné kočky s kožíškem.

Peterbald

Peterbald je bezsrstá kočka malého vzrůstu, která vznikla zkřížením dornské sphynx a orientální kočky. Jedná se nové plemeno, které může být bez srstí i s ní – v některých případech se již vyskytla. Především malá koťátka se rodí osrstěná, do dvou let ale srst obvykle zmizí. Často pak zůstává jen lehké chmýří, které by nemělo přesáhnout délku 2 mm. Stejně jako u sphynx se jedná o hravou, veselou a živou kočku, která potřebuje lidskou společnost ke své spokojenosti.

Péče o kočku peterbald

Ani zde se nevyžaduje žádná speciální péče. Doporučujeme vám kočku pravidelně otužovat, čímž posílíte její imunitu. Stejně tak jako u sphynx je dobré pravidelné koupání kočičky a také mazání krémy s ochranným faktorem. Dbejte na čištění uší a očí, která jsou náchylnější na nečistoty.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *