Kočka domácí

Do koček domácích můžeme zařadit všechny kočky, které potkáme. Jedná se jak o ty čistokrevné, tak i ty nečistokrevné. Představují oblíbené domácí mazlíčky, kteří si našli své příznivce mezi mnoha lidmi. Zatímco někdo miluje psy pro jejich oddanost, jiný má rád kočky pro nezávislost a samostatnost.

Kočky, které se nedokáží hnout bez svého majitele, jsou výjimečné. Většina koček i tak svého páníčka potřebuje. Rády se přitulí, pokud mají zájem a pomazlí, když mají chuť. Skoro všechny kočky jsou schopné naučit se soužití s dalšími zvířaty. S dětmi obvykle vycházejí dobře. Obzvlášť pokud dáte kočičku či kocourka vykastrovat, zůstává leckdy hravější a více společenský.

Jak vypadá kočka domácí

V porovnání se svými divokými příbuznými je kočka domácí malého vzrůstu. Váží průměrně od 2,5 do 7 kg. Najdou se však i větší šlechtěné kočky, které dosahují hmotnosti i kolem 12 kg. Kočka domácí má obecně dlouhé tělo a spíše krátké končetiny. Její hlava může být kulatá, oválná i trojúhelníková. Ocas je středně dlouhý – u mnoha plemen se klade důraz na jeho délku – čím delší, tím lepší.

Barva kočky domácí

Co se týká barevnosti, existuje celá škála barevných odstínů a rozmanitých kombinací, které kočky mohou nabývat. Černá, bílá, hnědá nebo rezavá barva jsou většinou opatřeny pestrobarevnými odznaky. Zatímco u jedněch plemen jsou vítané, u druhých nikoliv.

Povaha domácí kočky

Zatímco většina psů je poslušná, dá se bez problémů zkrotit. Kočky jsou své. I když si domů pořídíte malé kotě, které bude hravé a mazlivé, nebudete nikdy vědět, co z něj vyroste. Stejně jako doma můžete mít velkého mazlíka, může být vaše kočka nestálá až agresivní. Kočky jsou obvykle lovci, obzvlášť pokud mají přístup ven, tak chytají drobné hlodavce, ptáky, žáby nebo třeba ještěrky. Většinou je ale nevyužívají jako potravu, spíše jen zpestření běžného dne při hře.

Některé kočky jsou línější, jiné zase hravější. Částečně si můžete takovou kočku vybrat i podle plemene. Pokud hledáte oddanou, sáhněte po siamce. Jestli chcete klidnější kočku, pořiďte si peršanku.

Rozmnožování koček

Kočka je schopná vyvrhnout koťata až čtyřikrát ročně. Její březost trvá zhruba 9 týdnů a najednou může porodit až 10 koťat. Podrobnější informace o jejím rozmnožování jsme pro vás připravili v samostatných článcích.

Péče o domácí kočku

Každý majitel by měl nechat svou kočku oočkovat. Samozřejmostí je také pravidelné odčervování a odblešování. Těmito parazity jsou kočky napadány asi nejčastěji. Snadno se tak dostanete do kolotoče, ze kterého těžko budete hledat cestu ven. Své kočce také čistěte ouška, stříhejte drápky (pokud nechodí ven) a pravidelně ji kartáčujte – obzvlášť v době línání. Kočky obecně nemají příliš v lásce vodu, takže je zbytečně nekoupejte.

Zajímavosti ze světa koček

Připravili jsme si pro vás i několik zajímavostí. Nejtlustší kočka údajně váží 17 kilogramů.

Jestliže kočka spadne z výšky, je schopná se otočit, aby dopadla na všechny čtyři. Pád z malé výšky je tak pro ni nebezpečnější než pár z mnoha metrů.

Ocas využívá k udržení rovnováhy.

Ve tmě vidí až šestkrát lépe než my nebo když vrní, neznamená to nutně, že je spokojená – příst mohou i vystresované nebo poraněné kočky.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *