Kočka rybářská

Rybářskou kočku si domů jen tak nepořídíte. Jedná se o kočkovitou šelmu menšího vzrůstu, se kterou se můžete běžně setkat v zoologických zahradách nebo v její domovině – na pobřeží jihovýchodoasijských států. Obývá Srí Lanku nebo Indii. Běžně se vyskytuje v okolí řek, jezer a potoků. Stejně tak byste se s ní mohli setkat u močálů a mokřin.

Její příbuznou je divoce žijící kočka bengálská, která se vyskytuje ve stejných oblastech. V porovnání s kočkou domácí je kočka rybářská o něco větší. Její hmotnost se pohybuje od 6 až do 12 kg – můžeme ji tedy velikostně přirovnat k větším plemenům šlechtěných koček. Její tělo měří až 100 cm.

Kde se můžete setkat s kočkou rybářskou

Za kočkou rybářskou do ZOO

Na kočku rybářskou se můžete zajít podívat do některé z českých ZOO. Chovají ji například v Děčíně, Olomouci, Ústí nad Labem, Ostravě a samozřejmě také v Praze. Kočka rybářská není žádný domácí mazlíček, ale spíše divoká šelma. Pokud byste si ji chtěli pohladit, riskujete poškrábání nebo pokousání. Rozhodně to není zvíře určené k chovu do domácnosti.

Tato kočka potvrzuje jen to, co se obecně tvrdí o kočkách, a to že nežijí ve smečce nebo že neloví ve skupině. Je to totiž samotářka, která se přirozeně vyhýbá člověku. Pokud ji tedy v ZOO zahlédnete, pravděpodobně se před vámi nebude předvádět, ale spíše naopak, usadí se do stromů, kde bude spokojeně odpočívat.

Vzhled rybářské kočky

Velkou zajímavostí na těle rybářské kočky jsou její plovací blány, které se ukrývají mezi prsty na předních tlapkách. I když jsou zatažené, tak neustále vyčnívají. Kočka je tak nedokáže zatáhnout úplně – je vždy připravena k lovu.

Zbarvení rybářské kočky je tmavě šedé, zvýrazněné černými kulatými skvrnami. Kolem krku a na hlavě můžete pozorovat podélné černé pruhy. S tímto zbarvením se lehce zamaskuje v každé divoké přírodě. Tělo je silné a podsadité. Končetiny jsou spíše krátké, doplněné kratším ocasem, který na první pohled vypadá jako useknutý.

Lovec každým coulem

Aby kočka rybářská přežila ve volné divoké přírodě, musí si potravu samozřejmě zajišťovat sama. Chutnají ji ryby, žáby, raci a další vodní měkkýši. Občas loví také myši, různé malé savce a ptáky. Pokud je o potravu nouze, dokáže kočka rybářská zaútočit i na větší zvířata – například na dobytek. Stejně tak si ráda pochutná na mršině. Hlavní část jejího jídelníčku ale tvoří v ideálním případě maso z ryb.

Kočka rybářská v ohrožení

Jedná se o obecně ohrožené zvíře a jeho jediným nepřítelem v přírodě je bohužel člověk. Kácí se lesy a vysušují mokřady, tím kočkám ubývají přirozené teritoria pro jejich žití. Někteří pytláci je loví také kvůli masu nebo kožešinám. Stejně tak je nemají příliš v lásce ani zemědělci, kterým napadají stáda dobytka.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *