Koupání koček

Je koupání kočky nezbytné? Jak a kdy kočku vykoupat? To jsou otázky, které si jistě kladou začátečníci i zkušení chovatelé. Kočky totiž vodu příliš nemilují a pokud s ní jednou přijdou do kontaktu, dalšímu se už prudce vyhýbají. Voda jim tedy rozhodně není příjemná.

I pokud vaše kočka skáče na vanu, když se koupete nebo sprchujete, neznamená to ještě, že by do ní chtěla spadnout. Při koupání kočku je velmi důležitá teplota vody i vzduchu. Koupání totiž může být i cestou k nachlazení a k nepříjemným zdravotním problémům. Jestliže svou kočku chcete do budoucna koupat, určitě začněte už u kotěte, jinak hrozí, že ji do vody bez poškrábaných rukou nedostanete.

Proč koupat kočku

Koupat kočku není žádná povinnost. Na světě existuje mnoho koček, které se nikdy nekoupaly a žijí spokojeně dál. Koupání je nutné u koček, které jezdí na výstavy, protože jejich srst musí být maximálně čistá. Dále se doporučuje i v rodinách, kde někdo trpí alergií na kočičí srst. Tím, že kočku vykoupete, ji zbavíte části alergenů, které se nacházejí například v odumřelé kůži.

Koupáním proti blechám

Blechy jsou častým parazitem u koček. Každá kočka je alespoň jednou za život chytne a každý majitel tak ví, jak obtížné je se těchto malých a zákeřných parazitů zbavit. Jedním možným řešením jsou speciální šampony proti blechám, které se aplikují na vlhkou srst. Jestliže chcete použít odblešovací šampon, doporučujeme vám takto kočku vykoupat alespoň dvakrát, abyste se zbavili úplně všech parazitů – koupel tedy zopakujte po deseti až čtrnácti dnech.

Jak vykoupat kočku

Správná teplota vody

Začněte tím, že do vany napustíte vodu. Můžete použít buď klasickou vanu, menší plastovou vaničku nebo třeba i plastové umyvadlo. Kočku nechytejte zbytečně brzo, stačí, až když je voda napuštěná. Ideální teplota se pohybuje mezi 33 až 39°C. Ve studenější vodě by kočka mohla prochladnout a snáze onemocnět. Ani teplá voda, která by ji opatřila, by však nebyla příliš příjemná. Vodu v ideálním případě přeměřte teploměrem.

Žínka a protiskluzová podložka

Na dno vany použijte protiskluzovou podložku. Mýt můžete buď rukou nebo použít žínku. Kočka se vám bude pravděpodobně vzpírat. I tak s ní ale neztrácejte trpělivost, buďte na ni milí a uklidněte ji vlídným slovem. Pokud na zvíře budete křičet, nikomu nepomůžete a ještě více ho vystresujete. Nakonec vám mokré vyskočí z vany a zamáčí celou koupelnu, případně i celý byt, pokud necháte dveře otevřené.

Speciální šampon pro kočičí srst

Při koupání kočky používejte pouze jemné přípravky, určené na její srst. Můžete zakoupit univerzální šampony pro kočky i šampony třeba pro úpravu srsti dlouhých plemen. Jakmile kočku vykoupete, osprchujte zbytky šamponu vlažnou vodou. Následně kočičku důkladně osušte ručníkem.

Kočku koupejte maximálně dvakrát až čtyřikrát ročně. Vyberte si na to pěkné a teplé počasí. Určitě nechcete, aby vaše kočka z koupele onemocněla nebo z ní měla traumatizující zážitek.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *