Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka právem patří k těm nejoblíbenějším kočičím plemenům. Na pohled zaujme svým huňatým kožíškem a při kontaktu si vás získá svou přítulností a hlasitým zapředením. S váhou až 12 kg se řadí také mezi největší domestikované kočičí šelmy. Tuto váhu ale očekávejte pouze u kocoura, kočička by měla vážit od 5 do 7 kg.

Mainskou mývalí kočku si můžete pořídit s PP, pokud plánujete jezdit na výstavy nebo tyto kočky chovat. Pokud ji máte pouze jako domácího mazlíčka, stejně dobře seženete i mainskou mývalí kočku bez PP. Mainská mývalí kočka je na pohled podobná norské lesní kočce, se kterou má velmi pravděpodobně stejné předky. Plemeno bylo vyšlechtěno v USA.

Legendy o původu mainských mývalích koček

Říká se, že mainské mývalí kočky putovaly z Evropy do Ameriky, kam je před svou smrtí nechala poslat Marie Antoinetta. Právě tyto kočky se staly předky pro současné plemeno. Nejprve se využívaly především k lovení myší a jiných drobných hlodavců.

Velký zájem byl o tyto kočky už v roce 1860, kdy se plemeno poprvé objevilo na výstavě. Koncem 19. století však začaly být populárnější perské kočky a zájem o mainské mývalí pomalu upadal. Do povědomí veřejnosti se dostaly až v 50. letech 20. století, a to zásluhou amerického klubu chovatelů. Oficiální bylo plemeno mainské mývalí kočky uznáno v roce 1976.

Vzhled velké kočkovité šelmy

Mainskou mývalí kočku můžeme zařadit mezi polodlouhosrstá plemena. Právě její dlouhé chlupy poukazují na předka z chladnějších krajin. Mainská mývalí kočka je robustní postavy. Kočka dospívá až mezi třetím až čtvrtým rokem života. Jestliže ji dáte vykastrovat, může být ještě zavalitější než nekastrované kočky a kocourci.

Srst a zbarvení

Základním rysem této kočky se její srst, která je nejhustší kolem krku, na nohou, na bříšku a také na ocasu. Límec na srsti je výrazný, jelikož je delší a odlišně zbarvený. Stejně tak její ocas působí dominantě. A co zbarvení chlupů? Typická je mainská mývalí kočka s černě mramorovanou kresbou. Můžeme se ale setkat také s krémovou, červenou, černou, s bílými skvrnami a s dalšími barevnými variacemi. Barvy jsou přírodní, podobné jako u kočky domácí. Oči mainské mývalí kočky mohou nabývat oranžové nebo zelené barvy. Ta se může měnit i během jejího života.

Společenská kočka, která miluje mazlení

Mainská mývalí kočka je báječným společníkem do nepohody. Vyhledává mazlení, rozumí si s dětmi i s dalšími zvířaty v domácnosti – ideální však je, pokud s nimi vyrůstá již od kotěte. Ačkoliv je mazlivá a přítulná, není na vás 100% závislá a dokáže si najít i svou vlastní zábavu. Mnoho chovatelů překvapí, že tato kočka je hravá i ve vyšším věku. Ráda se koupe a loví.

Péče o mainskou mývalí kočku

O mainskou mývalí kočku se nemusíte příliš starat. I pro její velikost je dobré kočce zřídit venkovní výběh. Pokud žije v bytě, pusťte ji třeba na uzavřený balkon. Ačkoliv má delší chloupky, nemusíte to s péčí o její kožíšek nijak přehánět. Postačí občasné pročesání.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *