Mrouskání koček

Mrouskání je obecný termín pro stav, který se jinak nazývá říje. Mrouskání je znakem pohlavní zralosti kočky, která ním dává najevo, že je připravena k oplodnění. První mrouskání u své kočky můžete tak zaznamenat již v prvním roce života (u některých koček či kocourů i dřív). Právě to je ideální doba, zda se rozhodnout, jestli dáte svou kočku kastrovat nebo jestli si pořídíte koťátka.

První mrouskání se obvykle projevuje u koček ve věku od 6 do 14 měsíců a trvá 3 až 7 dní, během nichž dojde k oplození kočky. Jestliže kočka náhodou nezůstane oplodněná, může se další mrouskání opakovat každé 2 až 3 týdny. Pokud kočka z nějakého důvodu již nemůže mít koťata, ale stále mrouská, mohou pro ni tyto stavy představovat velké zdravotní riziko z pohledu cyst na mléčné žláze a různých nádorů. Chovatel by proto měl takovou situaci určitě včas řešit.

Doba mrouskání

Doba mrouskání je velmi individuální. Každá kočka je totiž úplně jiná a má také jiné potřeby. Obecně však platí informace uvedené výše. První mrouskání je rovněž závislé na tom, kdy je kočka narozená. Pokud se vaše kočka narodila na jaře nebo v létě, začně mrouskat za necelý rok. Jestliže je ale narozená už na podzim, doba dospívání se u ní může výrazně zkrátit a kočka tak začne mrouskat třeba již za půl roku.

Mrouskání dle plemene

Možná se budete divit, ale i samotné plemeno kočky hraje důležitou roli v tom, kdy vaše kočka bude mrouskat. U běžné kočky domácí se k tomu sice příliš nepřihlíží, ale například siamské kočky se začínají pářit starší než perské kočky. U siamek je běžné na první říji čekat třeba až 14 měsíců, zatímco peršanky se běžně mrouskají už v deseti měsících.

Jestliže své kočce chcete nechat koťátka, přesvědčte se, že je na březost opravdu připravená.

Projevy mrouskání

První fáze mrouskání – proestrus

Mrouskání má několik projevů, takže nemusíte bát, že byste ho u kočky přehlédli. Ta je obvykle velmi hlučná a také může mít i tendence značit si své teritorium. Mezi základní projevy patří neklid, nadměrná přítulnost, válení se po zemi, otírání o předměty, časté vrnění a mňoukání. Jedná se však jen o první fázi, která trvá přibližně 2 dny.

Druhá fáze mrouskání – estrus

V této fázi mrouskání je již kočka svolná k páření a vydává hlasité zvuky, které spíše než mňoukání připomínají skřeky. Pokud kočku chováte v bytě, bude pro vás tato fáze velmi nepříjemná. Kočka se také prohýbá v kříži, je přítulná, může častěji močit, čímž se snaží přivábit kocoury. Mnoho chovatelů netuší, že taková kočka ale nekrvácí, jak je tomu u fenek. Tato druhá fáze trvá až 7 dní. Po ní je kočka unavená. Často i čeká koťata.

Dá se mrouskání zabránit?

Kočce, která se volně pohybuje venku, je těžké zabránit v případném krytí. Proto pokud netoužíte po koťátkách, je jediným efektivním řešením kastrace kočky, která nežádoucímu krytí zabrání. Rovněž zamezí případným cystám nebo zánětům, které se s častým mrouskáním kočky spojují.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *