Nechutenství u kočky

Nechutenství může být příznakem běžného i závažného onemocnění. Týká se však i zvířat, která mají neustálý přísun potravy nebo se přejedí a další den se cítí plná a potravu logicky odmítají. Pokud kočka nechce jíst, neznamená to hned, že trpí nechutenství.

Může to být i tím, že jí zvolená potrava pouze nechutná, a to i v případě, že jde o kvalitní komerční krmiva. Co se týká onemocnění kočky, tak nechutenství patří mezi první příznaky, které můžete na kočce při nemoci pozorovat. Souvisí s ním také zvracení, zácpa nebo průjmy. Pokud příznaky do 24 hodin neodezní, je určitě lepší kontaktovat veterináře.

Jak se projevuje nechutenství u kočky

Nechutenství na své kočce můžete pozorovat tak, že nejeví zájem o podávané krmivo. Může se jednat i o úplnou banalitu, kvůli kterému ho bude odmítat. Například se může stát, že kočka nejeví zájem o novou značku granulí nebo konzervy, protože jí krmivo nevoní. Může jí také vadit, že nemá čistou vymytou misku nebo naopak je špatně i to, že misku na kočičí žrádlo vymyjete saponátem.

Kočky často trpí nechutenství i při stěhování, během rekonstrukcí, jelikož špatně snášejí změnu prostředí a spojený hluk. Kočka vnímá tyto podněty z okolí velmi stresově a mohou v ní spustit i právě zmiňované nechutenství. Projevuje se tak, že kočka odmítá potravu. Pokud tento stav přetrvává alespoň jeden den a na kočce začínáte pozorovat i další příznaky nějakého onemocnění, tak se vyplatí neotálet s návštěvou veterináře.

Kdy je nutné navštívit veterináře?

Nemusíte se obávat, že by vaše kočka umřela hlady. V prvních dnech to rozhodně nehrozí. Většina koček má dostatečné tukové rezervy. Během nemoci kočky často odmítají potravu a je velmi těžké do nich jakékoliv žrádlo dostat. Hladoví tak klidně i 2 až 3 týdny. Sice výrazně zhubnou, ale pokud jim budete podávat tekutiny, případně i nějaké vitamíny na podporu metabolismu, tak nezemřou.

Nechutenství jako příznak závažného onemocnění

Jsou situace, ve kterých byste s návštěvou veterináře neměli váhat. Je to především tehdy, když spolu s nechutenstvím přicházejí na řadu i další příznaky, jako třeba rána na těle, která by se později mohla zanítit a kterou sami jen těžko vyčistíte.

Dále nechutenství často provází horečka, otoky, křeče, škrábání, apatie, zácpa, průjem nebo zvracení. Problémem může být také výtok z nosu nebo kašel. Kočky mohou pociťovat problémy při močení nebo být plaché na světlo. Nechutenství je u nemoci často první příznak, který budete na své kočce pozorovat.

Co pro svou kočku můžete udělat sami

Jestliže vaše kočka odmítá potravu, pravděpodobně nebude chtít žrát žádné granule, konzervy nebo kapsičky. Můžete zkusit štěstí s různými pamlsky, s vařeným nebo syrovým masem. Některé kočky mají rády například játra, která můžete také vyzkoušet. Násilím kočce podávat jídlo nemusíte. Pokud však trpí nechutenstvím, je potřeba ji napájet injekční stříkačkou, aby se nedehydrovala. Některé kočky spolu s potravou totiž odmítají i vodu.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *