Norská lesní kočka

Do norské lesní kočky se zamilujete na první pohled. Ačkoliv u nás v Čechách je mnohem známější její příbuzná mainská mývalí kočka, můžete si být jisti, že ani tato vás nezklame. Norská lesní kočka se o sebe umí postarat. Je to velmi staré plemeno, které ale bylo oficiálně uznáno až v roce 1912. Vyvinulo se z angorských koček, které na Skandinávském poloostrově pobývaly již v 16. století.

Její zbarvení však není až tak typické jako u dalších evropských koček. Proto někteří chovatelé tvrdí, že tato první teorie není správná a že bylo plemeno do Evropy dovezeno z Asie. Pravdu o něm se dnes už asi nedozvíme. To nám ale v pořízení této krasavice s divokými předky vůbec nemusí bránit.

Jak norská lesní kočka vypadá

Srst norské lesní kočky většinou zdobí výrazná kresba, která nabírá přírodních odstínů. Obvyklá je černá, hnědá nebo rezavá. Pokud se s kočkou chystáte na výstavu, mělo by vás zajímat, které barvy nejsou přípustné, právě ty jsou totiž definovány. Jedná se například o skořicovou, čokoládovou nebo plavou. Bílá barva se zato může na těle kočky nacházet v libovolném množství. Většinou zdobí její tlapky, bříško i hlavu.

Stavba těla

V porovnání se svou příbuznou mainskou mývalí je norská lesní kočka drobnější. Hmotnost kocoura, který je obvykle větší, by měla dosahovat maximálně kolem 8 kg. Kočku dále charakterizuje hlava v trojúhelníkovém tvaru, velké a oválné oči. Její tělo je silné a pevné, doplněné oválnými tlapkami. Nesmí chybět ani huňatý ocas – zde platí, že čím delší, tím lepší. Ideálně pokud sahá až na krk kočky.

Samotnou specialitou je její polodlouhá srst s vlnovitou podsadou. Hustá je především zimní srst, která kočičku zahřívá za sychravého počasí. Neměla by být příliš suchá ani hedvábná. V zimních měsících si zato můžete povšimnou huňaté náprsenky.

Povaha norské lesní kočky

A jak je na tom norská lesní se svými vlastnostmi? Je to báječná společnice, která špatně snáší samotu. Pokud tedy na kočičku nemáte dostatek času, určitě ji pořiďte nějakého zvířecího kamaráda. I když bude nejspokojenější s druhou kočkou, určitě ji potěší i pejsek. Norská lesní kočka má energie na rozdávání. Proto pokud ji držíte v bytě, určitě ji zřiďte výběh na balkon a také škrabadlo, jinak se můžete rozloučit se svým nábytkem.

Jakmile večer usednete do křesla, začne se domáhat vaší pozornosti. Je velmi inteligentní a přátelská i k malým dětem. Miluje hru a vše, co s ní souvisí.

Jak se starat o norskou lesní kočku

Dopřejte norské lesní kočce péči, jakou si zaslouží. Jakmile začíná línat, určitě ji pravidelně kartáčujte. Bude tak ztrácet méně chlupů a vy navíc celé línání urychlíte. Před výstavou kočku v žádném případě nekoupejte, protože její srst by tím jen utrpěla. Pokud jde o stříhání drápků, není potřeba, pokud má kočka zřízen venkovní výběh.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *