Očkování koček

Kočky se nemusejí povinně očkovat. Většina chovatelů koček domácích tak očkování vynechává. Jestliže ale máte šlechtěnou kočičku, očkování vám určitě doporučujeme. Stejně jako když chcete s kočkou začít jezdit na výstavy, tak se bez něj neobjedete.

Proti čemu je nutné nechat kočku oočkovat? Jaké nemoci u koček se očkují dobrovolně? Očkování může proběhnout u kotěte i dospělé kočky. Vakcinaci kočky by měl vždy provést veterinář, rozhodně neexistuje možnost, že byste ji oočkovali doma vy sami. K očkování byste měli dostat také očkovací průkaz, aby bylo jasné, proti čemu a kdy byla vaše kočička očkována.

Očkování koťat

První očkování lze provést již v osmém až v devátém týdnu. Pokud tedy někomu prodáváte malé kotě, je určitě dobré ho odčervit, odblešit a očkování ponechat až na novém chovateli. Druhé očkování se obvykle provádí ve dvanácti týdnech a po roce opět přeočkování. Není to tedy nic jednoduchého a u kočky je na to potřeba pravidelně myslet. Na druhou stranu, je určitě lepší některým zákeřným onemocněním předejít, než později řešit jejich léčbu a následný dopad na celkový zdravotní stav kočky.

Kdy kotě očkovat

Kromě toho, že musí dosáhnout patřičného věku, mělo by být také zdravé. Nemocnou kočku vám žádný veterinář neoočkuje. Nemoci, proti kterým dáte kočku očkovat, můžete vybírat například podle toho, zda se jedná o venkovní nebo vyloženě domácí kočičku, pokud s ní cestujete, vystavujete ji stresu, chodíte na výstavy apod. Faktorů, které můžete při očkování zohlednit, je nespočet.

Proti čemu se kočky očkují

Vzteklina

Očkování proti vzteklině je aktuálně povinné pouze u psů. Je určitě dobré nechat oočkovat kočku, která se volně pohybuje venku. Snížíte tak riziko pro ni i pro sebe, jelikož nemocná kočka vás může pokousat a infikovat. Vzteklina se těžko léčí a v případě zvířete často končí smrtí. Povinné očkování proti vzteklině je pouze v případě kočičích výstav. Očkování je potřeba každoročně opakovat.

Kočičí mor

Proti kočičímu moru můžete nechat koťata očkovat již ve stáří 6 týdnů. Pokud byla očkována kočka, která je porodila, je možné očkování odložit až do věku 3 měsíců, protože díky ní mají ve svém těle protilátky. Očkování kočičího moru je opět povinné u vystavovaných koček a doporučuje se i u koček, které chodí samy ven.

Virová leukémie koček

Před očkováním je nutné provést vyšetření krve, které vyloučí prodělání této nemoci nebo její průběh. Takovou kočku totiž již není možné očkovat. Vakcinaci se provádí už u koťat ve stáří 9 týdnů, revakcinace je možná přibližně po měsíci.

Druhy vakcín

Existují dva základní druhy vakcín, kterými se může očkování podávat. První nese označení monovalentní a očkuje pouze proti jedné nemoci. Druhá forma vakcíny je polyvalentní a očkuje proti více nemocem zároveň. Pro kočku tak může znamenat mnohem menší stres.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *