Odčervení koček

Škrkavky a tasemnice dokáží naše domácí mazlíčky pořádně potrápit. Navíc jsou přenosné i na nás, proto bychom v této oblasti měli být obzvlášť pozorní. To, že kočka potřebuje odčervit poznáte především z její stolice, do které se tito vnitřní parazité uvolňují.

Odčervení koček se běžně provádí speciálními tabletkami nebo pastou. Kočky obecně špatně přijímají léky a může být tak náročné donutit kočku tabletu pozřít. Můžete ji zkusit podat s její oblíbenou potravinou – například zabalenou v šunce nebo s kouskem masa. Mnoho koček ale tuto lest prohlédne a nezbývá než jim tuto tabletu vhodit přímo do krku. Připravte si ale na klín deku a na ruce oblékněte rukavice, protože vás to možná bude bolet.

Toxokaróza – napadení škrkavkami

Právě škrkavky jsou nejběžnější a kočky je mohou mít i několikrát do roka. Škrkavka kočičí neboli toxocara felis napadá zažívací trakt kočky, ze kterého se krví šíří do dalších orgánů včetně průdušnice. Zde dráždí a kočku nutí ke kašli. Jakmile ji kočka vykašle, zase ji spolkne a celý proces začíná nanovo. Škrkavky ve střevech čerpají živiny, takže kočky jimi postižené mohou být vyhublé, trpět průjmem nebo dehydratací. Dokonce jim škrkavky mohou způsobit silné žaludeční křeče a zvíře přivést až k úhynu.

Tasemnice, měchovci a další

Existují i další parazité, kteří se mohou usadit ve střevech vaší kočičky nebo kocourka. Zmíněná tasemnice se přenáší blechami, které osídlují srst koček, co přicházejí do kontaktu s dalšími kočkami. Měchovci jsou o něco drobnější než škrkavky a představují závažné riziko především pro koťata.

Jak na odčervení kočky

Jak často odčervovat

Kočky, které se volně pohybují venku, by se měly odčervovat alespoň jednou za 3 měsíce. Ty, které žijí doma, můžete odčervovat jednou za půl roku. Pokud chytají myšky a jedí syrové maso, mohou být odčervovány i častěji. Koťata můžeme spolu s kočkou po porodu odčervit po 14 dnech. V tomto intervalu je odčervujeme až do stáří 3 měsíců, jelikož jsou k těmto parazitům mnohem citlivější.

Čím kočku odčervit

Na odčervení je ideální použít tabletky, které seženete u svého veterináře nebo je zakoupíte v lékárně. Celá tableta je obvykle určena pro zvíře o váze 4 kg a těžší. Mnoha kočkám tak stačí podat třeba jenom polovinu. U koťat se používá odčervovací pasta, kterou jim vložíte do tlamičky a ony ji sblíží. U dospělé kočky není taková pasta dostačující. Poslední volbou je spot on ampulka, která se aplikuje zvířeti za krk. Ta působí jak na vnitřní, tak i na vnější parazity – blechy, klíšťata. Její účinnost je obvykle zhruba 1 měsíc.

Jak podat kočce tabletu

Odčervení kočky není nic jednoduchého a vyžaduje spoustu trpělivosti. Nejprve kočce zkuste podat lék po dobré s něčím, co jí chutná. Pokud vaši lest prohlédne, vhoďte jí prášek přímo do krku. To je ideální dělat ve dvou lidech, kdy jeden otevře kočce tlamu a druhý prášek zatlačí do krku. Pozor ale, kočka může začít slintat. Je tedy potřeba vhodit prášek dostatečně daleko a také zadržet zavřenou tlamu. Počítejte i s tím, že vaše kočka se bude bránit, jak to jen půjde a pravděpodobně vás i poškrábe. Nakonec můžete odčervení svěřit svému veterináři, který k podání prášku použije speciální nástroj.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *