Odstavení koťat od kočky

Pro každé kotě nastane jednou doba, kdy se musí oddělit od své kočičí mámy. Jestliže kočka má dostatek mléka, může koťata krmit až do druhého nebo třeba do třetího měsíce. Aspoň tak oddálíte její potřebu dalšího krytí. Pokud ale máte koťátek mnoho, s jejich postupným odstavením můžete začít již kolem jednoho měsíce věku, kdy pomalu začínají objevovat i jiné krmivo než mateřské mléko.

Vše je individuální. Záleží na kočce, jaký má ke svým koťátkům vztah a také na vás, kolik času můžete věnovat jejich výchově. Samy totiž přijdou na to, že je lepší, když se budou dokrmovat. Záleží jen na tom, jak hodně je budete do odstavování tlačit.

Pozvolné odstavení kotěte

Čím koťata krmit

Toto je otázka, jejíž odpověď zajímá každého chovatele. Většinou se doporučuje speciální mléko pro koťátka, které je ale často příliš drahé a mnozí si jej tak nemohou dovolit. Další možností je zředěné kondenzované mléko bez cukru, tvaroh, případně dětská kaše. Tyto potraviny však nejsou úplně ideální a nemůžeme tak počítat s tím, že plně nahradí výživu od kočky.

Okolo šestého týdne tak začneme do kočičí stravy přidávat i maso. Maso můžete umlet a uvařit nebo nakrájet na malé kousky. Vhodným řešením je také konzerva určená speciálně pro koťátka – zeptejte se na ni ve svém oblíbeném zverimexu.

Jak často koťata krmit

Začínáme na šesti malých dávkách denně, jelikož koťata mají opravdu malý žaludek. Postupně snižujeme počet porcí a také zvětšujeme jejich velikost. Můžeme se nakonec dostat na dvě porce každý den. Opět je zde potřeba vycítit, kolik toho naše kočka sní a zbytečně ji nepřekrmovat. Na internetu najdete tabulky ohledně krmení dospívajících koček, ze kterých můžete vyčíst, kolik krmiva máte kdy dávkovat. I po odstavu jsou velmi důležité bílkoviny, které představují základní stavební složku svalové hmoty. Jen díky nim koťátko poroste tak krásně jako dosud.

Čas na lov a hru

S koťaty si ve své domácnosti určitě užijete spoustu zábavy. Kočka učí koťata lovit a hraje si s nimi. Pokud má kotě pouze jedno, sama s ním vesele dovádí. Jestliže ale máte koťat více, vystačí si z větší části sama, kočka je jen pozoruje a občas se zapojí. Na koťatech můžete vidět, jak se osamostatňují a objevují svět kolem sebe. Ve dvou měsících věku by už měla být sama schopna jíst a hrát si. Neměl by být problém svěřit je v tomto věku novému majiteli. Ačkoliv velmi pravděpodobně budou postrádat svou matku nebo své sourozence, brzy si bez nich zvyknou.

Po čase na ně kočka začne prskat a syčet, odhánět je. Tato situace pravděpodobně nastane s novými koťaty, která má ve svém bříšku. Od kočky se tak brzy oprostí, spolu si ale často uchovávají pevnou vazbu až do dospělosti. Jestliže dáte kočičky nebo kocourky vykastrovat, jejich vzájemná fixace může vydržet až do konce života.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *