Péče o koťata: jak se starat o kotě

Každou kočku až do její dospělosti můžeme označit za kotě. Máme tak na mysli malá čerstvě narozená koťátka či větší koťata, která ve věku dvou měsíců putují ke svému majiteli, i půlroční kočičky a kocourky, kteří neustále prozkoumávají svět kolem sebe. Jakou péči takové kotě vyžaduje? Je náročné na čas a co vše potřebuje ke spokojenému životu?

Mnoho lidí odrazuje od pořízení kočky právě péče, kterou ji budou muset věnovat. Kočka je ale opravdu nenáročná, jelikož vás stojí maximálně půl hodinky denně. Na klín si ji můžete vzít během sledování televizního seriálu a pokud jde o aktivity během dne, v pohodě se zabaví s jinou zvířecí společnicí.

Péče o kotě do dvou měsíců

Malé koťátko můžete plně nechat v péči kočky. Veškerou výživu získává od ní, takže kočka by rozhodně neměla strádat. Zařiďte mu pohodlný pelíšek a jeho deku často obměňujte. Ideální je, když má kočka koťat více. Ta se k sobě tulí a zahřívají se. Jakmile vyrostou, začnou si spolu hrát, kočka je učí lovu a dalším aktivitám.

Pelíšek s koťaty dejte na místo, odkud nemohou spadnout a ublížit si. Jakmile trošku povyrostou, už jim nestačí mateřské mléko – obzvlášť ve větším počtu koťat. Ideální je pak začít krmit mlékem určeným speciálně pro kočky, dávat drobné granulky pro koťata, kapsičky nebo třeba i vařené kuřecí maso. Malá koťata nezapomeňte odčervit, obzvlášť pokud mají blechy – ty nejsou u koťat ničím výjimečným.

Odchov koťat bez matky

Takový odchov není vůbec snadný. Jestliže kočka například při porodu umřela nebo jste našli malé slepé kotě a rozhodli jste se, že se o něj postaráte, je ideální, když najdete i kojnou kočku, které koťata svěříte. Kočka dokáže uživit osm i více koťátek. Cizí koťata od vlastních téměř nepozná, takže je vychová stejně, jako by byla její. Krmení koťat speciálním mlékem je opravdu náročné – musíte dodržovat časové intervaly, mléko podávat o určité teplotě. Zároveň je potřeba koťátku masírovat bříško, aby se bez problémů vyprázdnilo. Jinak tuto činnost zastává kočka.

Péče o kotě do půl roku

S takovým kotětem si užijete spoustu zábavy. Neustále něco prozkoumává, hraje si a je veselé. Zároveň i dost spí a odpočívá. Má spoustu energie, učí se lézt po stromech, přichází poprvé do kontaktu s vodou nebo se sněhovými vločkami.

Kvalitní strava

Dopřejte mu kvalitní stravu s vysokým obsahem bílkovin, která zajistí jeho růst. Jestliže si jej přinesete domů ve věku dvou měsíců, připravte se na to, že bude brečet a hledat svou rodinu. Pořiďte mu vlastní pelíšek, záchod a hračky.

S kotětem si hrajte

Koťátku se věnujte, rozhodně ho první dny nenechávejte samotné doma ani samotné ve společnosti starší kočky, která by ho mohla nešetrně odehnat a ublížit mu. Jakmile si u vás zvykne, přichází na řadu péče o jeho zoubky, uši nebo také koupání. Zároveň je potřeba kotě odčervovat a prohlížet srst kvůli blechám. Pokud ještě nemá očkovací průkaz, doporučujeme vzít kotě k veterináři na prohlídku.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *