Pes a kočka

O soužití psů a koček bylo jistě natočeno již mnoho filmů. Traduje se, že psi a kočky se vzájemně nemají v lásce, nemusí to ale být až tak pravda. Každé zvíře je svou povahou úplně jiné, to ale neznamená, že spolu vzájemně nemohou vycházet.

Zatímco pes je spíše oddaný a věrný svému páníčkovi, kočka je samostatná a nezávislá. Jestliže máte psa a kočku, snažte se svou náklonnost rozdělit rovnoměrně mezi oba dva. Pokud jednoho z nich budete vyzdvihovat, druhý může žárlit a to nepřinese nic dobrého. Pes je obvykle společenštější a je rád středem pozornost. Pokud si chce s kočkou hrát, pravděpodobně se jen tak nenechá provokovat a klidně mu dá i facku.

Kočka jako první v domácnosti

Pokud si chcete kočku se psem pořídit postupně, je lepší si jako první domů přivést kočičku, která se zabydlí a vytvoří si vlastní zázemí. Psa si pak klidně můžete pořídit až v průběhu jejího života. Příliš se ale nehodí štěně ke staré kočce, která má už ráda svůj klid a mohla by ji přítomnost pejska v domácnosti hodně stresovat.

Kočka paní domu

Když bude štěně zlobit dospělou kočku, ona se po něm ožene a dá jí pokoj. Navíc i z kočky a psa se mohou stát velmi dobří kamarádi. Existují dokonce rasy koček – například siamské kočky a sphynx – které přítomnost psa i vítají. Jelikož samy se hodně fixují na člověka, jsou hlučné a vyžadují kolem sebe společnost. Jestliže tedy máte doma siamku, věřte, že si s novým pejskem bude dobře rozumět.

Každý by měl mít své soukromí

Pes s kočkou by měli mít samostatné mističky na vodu i na krmivo. Určitě je lepší, když jedí oba současně. Nevyplácí se však nechávat volně stát granule pro kočku. Kočky sice nemají tendence se přejídat, pes by je ale mohl sám všechny zkonzumovat. Navíc trošku jiné krmivo je vhodné pro psa a jiné zase pro kočičku. Naučte proto oba dva žrát ve stejnou dobu. Krmivo jim vždy pečlivě navažte a kontrolujte, zda každý jí ze svého.

Jací psi se ke kočkám nehodí

Jako pes nevhodný ke kočce se udává například Jack Russel Teriér, který je považován za lovce koček. Není to ale až tak pravda. Pokud ho pořídíte jako štěně k dospělé kočce nebo štěně ke kotěti, zvykne si na ni. To, že nebude honit cizí kočky, už samozřejmě nemůžeme vyloučit. Možná občas proženete i tu vaši, rozhodně by ji ale neměl nijak ublížit.

Pozor na agresivní chování

Opačná situace – kdy máte nejprve pejska a až k němu si pořizujete kočičku – může být mnohem komplikovanější. Mnozí psi na kočky reagují velmi agresivně a jsou schopni je i uštvat nebo zakousnout. Jestliže si k dospělému pejskovi pořídíte malé kotě, hrozí, že kotě přijde k úrazu, byť třeba neúmyslně.

Vztah cizích psů a koček

Jestliže přijde na sousedské vztahy psů a koček, tak se tato dvě zvířata nemají příliš v lásce. Každá kočka, jakmile vidí cizího psa, zježí své chlupy a začne prskat. Pes štěká – buď ze hry nebo agresivněji, jelikož by na kočku chtěl zaútočit. Kočky jsou ale vychytralé a často psy zlobí. Mnohdy se jim ale jejich manévr nepovede a ony skončí s nepříjemném zraněním.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *