Plemena koček

Rádi byste si pořídili šlechtěnou kočičku a stále nevíte, jaké plemeno si vybrat? Rozhodli jsme se vám výběr zjednodušit. Přinášíme vám přehled kočičích plemen spolu s jejich charakteristikou. Na světě se můžete setkat s mnoha rasami koček, které běžný člověk ani nezvládne vyjmenovat. Přece jen, mezi kočkami nejsou takové rozdíly jako mezi psy. Navíc většina lidí má obyčejnou domácí kočku a plemeno nijak neřeší.

Pokud se vám ale líbí dlouhosrsté nebo naopak orientální kočky, rozhodně si nějakou takovou můžete pořídit. Když si ji koupíte bez PP, ani vás nemusí vyjít příliš draho. S takovou kočkou můžete předvídat, jaká asi bude povahově a její výběr tak přizpůsobit svým možnostem.

Dlouhosrstá plemena koček

Mezi dlouhosrstá plemena patří perské kočky, které jsou jedny z nejstarších čistokrevných. Ačkoliv první perské kočky pocházejí z Turecka, za jejich domovinu se častěji označuje Velká Británie. Tyto kočky jsou klidné, příjemné a trpělivé. Mají krásný a hustý kožich, který je ale potřeba pravidelně kartáčovat, protože jinak se velmi rád zacuchává. Patří sem i exotické kočky, které jsou typem peršanek. Mají ale krátkou srst, jinak se povahově velmi podobají.

Polodlouhosrstá plemena koček

Polodlouhosrstá plemena představují kompromis mezi kočkami s dlouhou a krátkou srstí. Mezi ta nejznámější patří birma, mainská mývalí, norská lesní, ragdoll, sibiřská kočka nebo turecká angora. Opět jsou mezi chovateli hojně rozšířena. Mají hustý kožíšek a mírumilovnou povahu. Birma je velmi chytrá, hravá a vynalézavá. Na svého majitele si dokáže vytvořit velmi těsnou vazbu. Mainská mývalí kočka dokáže vyrůst do velikosti opravdovské šelmy. Je velmi přátelská a hravá i ve vyšším věku. Oblíbená je také norská lesní, která je sice nezávislá, ale i tak vyžaduje pozornost svého majitele.

Krátkosrstá a somálská plemena koček

Tyto kočky se vyznačují krátkým téměř bezúdržbovým kožíškem. Jsou chytré, společenské a některé z nich i extrémně hlučné. U těchto plemen určitě doporučujeme pořizovat alespoň dvě kočičky, obzvlášť pokud si nemůžete dovolit s kočkou trávit mnoho času. Patří mezi ně například bengálská kočka, habešská kočka, burmilla, egyptská mau nebo známá bezsrstá sphynx. Mezi ta krátkosrstá řadíme britskou kočku, která je zde spíše takovou výjimkou a protipólem k somálským plemenům.

Siamská a orientální plemena

Opět se jedná o kočky s krátkou srstí, které dokáží být velice hlučné, živé a také veselé. Jsou to chytré kočky, které milují společnost. Patří mezi ně orientální krátkosrstá i dlouhosrstá kočka, siamská kočka nebo balinéská kočka.

Neuznaná plemena koček

Některá plemena koček nebyla dosud oficiálně uznána. Řadíme k nim například Tiffany, LaPerm nebo bombajskou kočku. Jestliže neplánujete se svou kočičkou nebo s kocourkem jezdit na výstavy, určitě si můžete pořídit i některou z těchto, které vás jistě uchvátí na první pohled.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *