Porod kočky

Kočka dospívá ve věku mezi sedmých a devátým měsícem, to znamená, že přibližně v této době přichází první říje, dochází ke krytí a k březosti kočky. Přibližně za 9 týdnů kočka rodí koťata. V dnešním článku se zaměříme na porod kočky, který je pro mnoha majitele stresující a zároveň radostnou událostí.

Každý porod představuje pro kočku riziko – jelikož může být i náročný, stejně jako u ženy. S tím rozdílem, že kočky většinou rodí v domácím prostředí, jelikož nejsou nijak bedlivě sledované veterináři. Jsou schopné si poradit samy, jen málokdy je potřeba vaše pomoc. I tak vám ale doporučujeme u kočky během porodu sedět a hlídat ji. Kdyby došlo ke komplikacím, abyste se mohli rychle obrátit na svého veterináře.

Před porodem

To, že se blíží konec kočičímu těhotenství, budete na kočce pozorovat několik dní. Její bříško je čím dál větší a jakýkoliv pohyb je pro kočku náročnější. I tak ale chodí ven, loví, skáče na vyvýšená místa.

Jakmile se blíží porod, kočka začíná vyhledávat různé skrýše, ve kterých by mohla porodit. Mohou to být skříně nebo rozestlané postele. V této době kočku dobře hlídejte, aby nezpůsobila neplechu ve vašem šatníku. Nakonec se ale může stát, že vás i sama vyhledá a dokud neporodí první kotě, nenechá vás od sebe utéct – bude vás zkrátka všude následovat. Blížící se porod můžete poznat i podle poklesu tělesné teploty přibližně o 1°C.

Samotný porod kočky

Porod kočky může trvat až 24 hodin. Jestliže koťata vycházejí z kočky pohodlně, není se čeho bát. Může se narodit jen jedno kotě, stejně jako jich na svět může přijít až deset. Obvykle se narodí čtyři až šest koťat, která jsou slepá, hluchá a bez srsti.

Jak probíhá porod

Většinou nejprve praskne plodová voda – není to ale pravidlem, porod může proběhnout i bez toho. Kočka začne zrychleně oddychovat a na břiše můžeme pozorovat kontrakce. Koťata by měla vycházet hlavičkou napřed, v plodových obalech nebo i bez nich. Kočka většinou sama obal z kotěte odstraní. Pupeční šňůru můžeme odstřihnout přibližně 2 cm od bříška koťátka a přidržet prsty tak dlouho, dokud nepřestane krvácet. I zde si zkušená kočka poradí tak, že ani nepoznáme, že šňůru přerušila.

S každým kotětem vychází z těla placenta, kterou kočka pozře. Není na tom nic špatného, jelikož z ní získává živiny. Jestliže je koťat více, necháme jí pouze tři placenty, větší počet kusů by mohl způsobit zažívací potíže. Na konci porodu dopřejeme kočce odpočinek. Pouze vyměníme zakrvácenou deku, na kterou jsme ji uložili.

Možné komplikace u porodu

Při porodu mohou nastat různé komplikace, na které bychom se měli připravit. Jestliže z těla kočky vyjde mrtvé kotě, můžeme se ho pokusit oživit. Takové pokusy ale většinou končí neúspěšně. Rozhodně ale kočku nenecháme, aby mrtvé kotě pozřela.

Také se může stát, že se kočka nemůže okotit. Tlačí a kotě se i tak nemůže dostat ven. Pokud se něco takového začne dít, je namístě zavolat veterináři, který kočku odrodí císařským řezem. Pokud budete dlouho čekat, může kočka dostat otravu, v lepším případě ji může prasknout děloha a bude nutná kastrace.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *