Průjem u koček

Zažívací problémy u koček nejsou ničím neobvyklým a čas od času se s nimi tak setká každý chovatel. Jestliže vaši kočku potká průjem, nemusíte se hned obracet na veterináře. Průjem může rychle odeznít a vy tak snadno zjistíte, že se nejednalo o žádný vážný problém.

Pokud průjem neodezní do 24 hodin, doporučujeme vyhledat veterináře, který stanoví správnou diagnózu. Provede vyšetření, na základě kterého odhalí příčinu průjmu a zahájí patřičnou léčbu, následovanou třeba i vhodnou dietou. Koček se týkají akutní i chronické průjmy. Oba jsou velmi nebezpečné především pro koťata a staré kočky, které mohou ohrozit i na životě.

Nejčastější příčiny průjmu u kočky

Nevhodné krmivo

Začátečník i zkušený chovatel může dát své kočce něco, co jejímu žaludku nesedne. Na vině při průjmech často jsou mléčné výrobky (obzvlášť klasické mléko nebo smetana), jelikož kočka není schopná strávit laktózu a má na ni tak projímavé účinky. I nevhodné krmivo s nevyváženým obsahem živin může působit projímavě. Na vině může být také staré krmivo nebo přežírání.

Infekce

Průjem u koček provází celou řadu infekčních onemocnění. Jedná se například o nemoci způsobené bakteriemi salmonella, escherichia nebo clostridium. K nákaze může dojít třeba i z vody nebo z trusu nemocného zvířete. Infekci mohou vyvolat viry i bakterie. Celkové zhoršení zdravotního stavu spolu s průjmem provází například virovou parvovirózu.

Škrkavky a tasemnice

Nezřídka kdy průjem u kočky způsobí střevní parazité. Jedná se především o pokročilá stádia. Zde pomůže jen podání speciálních tablet nebo pasty, která je těchto parazitů nadobro zbaví.

Onemocnění jater, ledvin, nádory

Akutní a chronické průjmy mohou provázet také závažnější onemocnění vnitřních orgánů (ledvin, jater). Zvíře většinou trpí krvavým průjmem, který ale nebývá jediným příznakem onemocnění.

Další příznaky kromě průjmu

Jestliže vaši kočičku postihne pouze průjem, naordinujte ji dietu a vyčkávejte, zda se její stav do 24 hodin zlepší. Podávejte pouze suché krmivo – granule a dbejte na dostatek pitné vody. I když průjem odezní, namístě je podávání probiotik, které obnoví narušenou střevní mikroflóru.

Mezi další příznaky, které byste na své kočce měli hledat, patří například změna barvy stolice a krev ve stolici, nechutenství, zvracení, apatie nebo horečka. Jakmile se objeví některý z těchto příznaků, kontaktujte svého veterináře, který navrhne vhodnou léčbu. Pravděpodobně bude chtít vaší kočku osobně vidět. Na mnoho potíží pomáhá pouhá hladovka. V případě potřeby vám může veterinář naordinovat i antibiotika. Ty sám kočce nejčastěji podá injekčně a ještě vás vybaví tabletkami pro domácí užívání. Léky na průjem pro kočku sami nekoupíte. Stejně tak není vhodné, abyste se jí pokoušeli podávat léčiva určená pro lidi. Mohli byste jí akorát ublížit.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *