Ruská modrá kočka

Do ruské modré kočky se zamiluje nejeden chovatel. Toto plemeno je oblíbené pro svůj typický drsnější vzhled, klidnou a oddanou povahu i pro nenáročnou péči. Ačkoliv na první pohled může vypadat obyčejně, rozhodně obyčejné není. Ruská modrá kočka pochází z ruského přístavního města Archangelsk. Dříve se také označovala jako archangelská kočka.

Podle pověstí se tato kočka účastnila i vikingských výprav a díky nim se rozšířila téměř do celého světa. Z dalekého Ruska začala postupně pronikat do Velké Británie a později i do USA. O její šíření se v Rusku údajně starala Kateřina II. Jelikož později došlo ke zkřížení se siamskou kočkou, řadí se toto plemeno podle FIFe mezi krátkosrsté a somálské kočky.

Drsné Rusko se nezapře

Ruskou modrou kočku budete obdivovat pro její hustou jednobarevnou srst ve stříbřitě-modrém odstínu. Její srst je rovná a neměla by nabývat žádných jiných tónů. Zároveň by měla být rovnoměrná, bez delších chloupků nebo lysin.

Kromě barvy srsti je na ruské kočce typický také výraz v její tváři. Kočka má úzkou klínovou lebku, kterou doplňuje malý a krátký nos. Nesmíme zapomenout ani na větší a špičaté uši opatřené drobnými střapečky. Její oči mají typickou zelenou barvu a tvar mandle. Svalnaté tělo doplňují delší nohy a úzké tlapky. Ačkoliv se vám ruská modrá na první pohled může zdát velká, nenechte se mást. Se svou váhou od 3 až 5,5 kg patří mezi šlechtěnými kočkami ke kočkám menšího vzrůstu.

Ideální kočka pro samotáře

Říká se, že ruská kočka nejlépe přilne k jednomu majiteli. Patří spíše mezi línější kočky a žádnou velkou aktivitu u ní tedy nečekejte. Značnou část dne prospí nebo jen tak prolenoší. Má ráda klidnější hru a teplo domova – perfektně se tak hodí i do bytu. Jestliže hledáte společníka, který zabaví vaše malé děti, od ruské kočky ho neočekávejte. Je méně aktivní než některé její jiné kolegyně. Hluk kolem sebe spíše ignoruje a skryje se před ním, což je ale určitě lepší, než kdyby agresivně přešla do útoku. Ruská modrá kočka v pohodě přečká i pár hodin sama. Ráda se chová, mazlí a také vrní. S jinými zvířecími členy domácnosti dokáže bez problémů vyjít.

Vyžaduje ruská modrá kočka speciální péči?

Péče o srst

Jelikož je její srst krátká, nevyžaduje moc péče. Připravte se ale na to, že čas od času ji budete muset vykartáčovat, abyste ji zbavili přebytečných chloupků a zabránili tak jejich uchycení na vašem nábytku. Někteří chovatelé ale tvrdí, že by se ruská modrá kočka neměla téměř vůbec kartáčovat. Protože pak má srst mnohem lesklejší než v opačném případě.

Stříhání drápků

Jelikož kočka není příliš aktivní, doporučujeme občasné zastřihnutí drápků. Obzvlášť pokud ji nepouštíte ven na dvorek, aby si je sama obrousila. Zbytečně neriskujte, že vám bude trhat vaši postel nebo sedačku.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *