Savanová kočka

Savanovou kočku si jistě oblíbí všichni milovníci koček. Ačkoliv vám připomene divokou šelmu, jedná se o báječného domácího mazlíčka. Když je ale řeč o šelmě, nejsme daleko od pravdy. Savanová kočka vznikla zkřížením afrického servala (servala stepního) a kočky domácí. Byly však zaznamenány i pokusy využívat ke křížení bengálské kočky (například egyptskou mau, ocicat nebo orientální kočku). Ty však byly neúspěšné.

Savanová kočka je považována za poměrně nové plemeno, se kterým není spojena žádná mnohaletá historie. Vyšlechtěna byla roku 1980 ve Spojených státech amerických a organizací TICA uznána až v roce 1996. Organizace FIFé zatím plemeno savanové kočky oficiálně neuznává.

Savany se dnes běžně kříží vzájemně i se servaly. V Čechách jejich chov není příliš rozšířený. Pokud si tedy takovou kočičku budete chtít pořídit, budete muset více hledat vhodnou chovatelskou stanici nebo se po koťátku porozhlédnout i v zahraničí.

Jak savanová kočka vypadá

Savanová kočka patří se svou váhou téměř 10 kg mezi větší plemena koček. Samotnému servalovi, jehož hmotnost dosahuje až 20 kg, se však nevyrovná. Její hlava je charakteristická svým trojúhelníkovým tvarem. Na ní jsou posazené velké oči a uši. Zatímco krk zvířete je dlouhý a osvalený, tělo kočky je pružné a štíhlé, přizpůsobené k pohybu ve volné přírodě. Dlouhý ocas zakončuje kulatá špička.

Srst savanové kočky

Jestliže patříte mezi milovníky divokých kočkovitých šelem, tak vás savanová kočka rozhodně zaujme svých kožíškem. Zbarvení je totiž tygrované či skvrnité. Oficiálně je přípustných několik barevných variant. Barva kočičí srsti tedy může být černá tečkovaná, stříbrná tečková, černá nebo kouřová.

Protože srst kočky je opravdu krátká, nebude potřeba žádná speciální péče, která je nezbytná například u perských koček. Srst stačí jednou za čas vyčesat, a to především v době línání.

Kočka s charakterem

Každá kočka je svá a nezávislá. V savanové kočce najdete vy i vaše děti skvělého přítele. Je totiž kamarádská, hravá a velmi mazlivá. Často se stane, že vám sama vyskočí na klín a bude chtít pohladit, nebo bude vyžadovat, abyste jí hodili její oblíbenou kuličku.

Pokud uvažujete o pořízení savanové kočky do svého bytu, nezapomeňte ho vybavit také škrabadlem a prolézačkou. Kočce zajistíte zábavu a vy se vyhnete zničení svého nábytku. Savanové kočky jsou považovány za vynikající lezce, a pokud mají k dispozici prolézačky, s oblibou je využívají.

Křížení a chov savanové kočky

Zajímavostí je, že v prvních třech generacích se během křížení savanových koček objevují neplodní samci. Pokud tedy chcete kočky křížit mezi sebou, je to většinou možné až během páté generace. Naštěstí dnes ve světě existuje již mnoho chovatelů a křížení koček tak přestává být problematické. Pokud se nedají křížit vzájemně, je možné ke křížení využít servaly.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *