Siamská kočka

Siamská kočka vás buď nadchne na první pohled, nebo se vám vůbec líbit nebude. Jen málokterému chovateli je tato rasa kočky lhostejná. Stejně jako je siamka charakteristická svým vzhledem, má i specifickou povahu a jen málokdo s ní tak vydrží.

Siamská kočka se řadí do čtvrté kategorie FIFe mezi siamské a orientální kočky a patří k plemenům krátkosrsté kočky domácí. Její historie sahá až do 14. století, konkrétně do Thajska, kde byla také vyšlechtěna. Z této doby se dochovaly ilustrace, které dokládají právě tyto kočky. Až v 19. století se plemeno siamských koček rozšířilo postupně do Evropy. Váháte, zda si pořídit psa nebo kočku? Pořiďte si siamskou kočku, se kterou získáte zajímavý kompromis.

Typický vzhled siamské kočky

Ačkoliv je nejznámější siamská kočka ve zbarvení seal point, můžete ji pořídit i v několika dalších barevných variacích. Charakteristické zbarvení je takové, že hlava, tlapky a ocas mají tmavou barvu, tělo kočky je světle čokoládové. Celému vzhledu dominují výrazné modré oči.

Z dalších barevných variant vás zaujme čistě bílá bez odznaků, také s modrýma očima (běžně k vidění i v ČR), dále red point s výraznými červenými odznaky. Ty dále mohou nabývat modré, lilové, krémové, skořicové nebo plavé barvy. Vidíte, siamku si můžete pořídit v celé škále odstínů. Máte tak jistotu, že každá kočička je svým vzhledem opravdu unikátní.

Siamská kočka se nezapře

Siamské kočky jsou až pověstné svou povahou. Milují, když mohou být středem pozornosti, užívají si mazlení, hlazení a dokonce se naučí i aportovat – stejně jako psi. Jsou však velmi hlučné, což mnoho majitelů těžce snáší. Své pozornosti se tak dožadují až agresivně a pokud je necháte samotné doma, mohou opravdu vyvádět. Proto pokud přemýšlíte nad pořízením siamské kočky, určitě si nepořizujte jen jednu. Ideální je zvolit třeba dvě kočičky nebo párek – kočku a kocourka.

Kočka nebo pes

Na svého majitele se silně váží, v porovnání s ostatními plemeny koček, které jsou více nezávislé. Rychle dospívají, jsou temperamentní, tvrdohlavé a zvídavé. Se siamskou kočkou máte jistotu, že si užijete spoustu zábavy. Je výborným společníkem jak pro lidi, kteří žijí single, tak i pro početné rodiny s dětmi. Určitě se ale cítí lépe v okruhu aktivních lidí, pro svého dědu a pro babičku tak raději vyberte jinou rasu kočky.

Jak se starat o siamskou kočku

Siamská kočka nevyžaduje žádnou speciální péči o srst. Krmit ji můžete standardním krmivem pro juniory, dospělé nebo kastrované kočky. Dbejte pouze na zvýšený podíl bílkovin, díky kterým si siamka udrží svou štíhlou a vysportovanou postavu. Pokud ale nemusíte, nenechávejte ji příliš často samotnou. Pořiďte ji zvířecího kamaráda, hračky a různé prolézačky, kterými se zvládne i sama zabavit.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *