Sibiřská kočka

Sibiřská kočka je původem z Ruska a Ukrajiny – jelikož pochází z drsných a chladných podmínek je houževnatá a otužilá. Plemeno bylo celosvětovou federací chovatelů koček uznáno v roce 1992 a je vyšlechtěné z křížení domácích koček a koček Blízkého východu.

Sibiřská kočka může dosáhnout hmotnosti až 10 kg, není to tedy žádný drobeček. Kočička je ale samozřejmě menší než kocourek. Sibiřská kočka se řadí mezi polodlouhosrsté kočky. Je mezi chovateli velmi oblíbená a vyhledávaná. Často se s ní setkáte také na výstavách. Jestliže si chcete sibiřskou kočku pořídit domů, nebude problém sehnat ji s PP i bez PP.

Vzhled sibiřské kočky

Sibiřskou kočku můžeme zařadit k plemenům většího vzrůstu. Má robusní osvalenou stavbu těla, kterou doplňuje výrazná hlava a středně dlouhé končetiny. Na hlavě sedí středně velké uši se zaobleným čumáčkem. Dominují ji velké oválné oči, nejčastěji zeleného zabarvení.

Jelikož sibiřská kočka pochází opravdu z nehostinných podmínek, je její velkou výhodou, že srst odpuzuje vodu. I pokud tedy vaše kočička zmokne, neznamená to, že by provlhla až na kost. Jako u každého plemene tak i zde rozlišujeme letní a zimní kožíšek. Zimní srst charakterizuje hustota a mohutný límec kolem krku. Letní srst je o něco kratší. Podsada je hustá a mastná v každém ročním období.

Zbarvení sibiřské kočky

S jakými barevnými variantami se u sibiřské kočky můžete setkat? Nejznámější a nejrozšířenější jsou sibiřské kočky s kresbou, která může být tygrovaná, tečkovaná nebo mramorová. Mezi další zbarvení patří například kouřové, červené, želvovinové nebo s modrým ředěním. U očí je možný kromě zeleného také nažloutlý odstín.

Jakou má sibiřská kočka povahu

Sibiřskou kočku můžeme charakterizovat třemi hlavními vlastnostmi – sebevědomá, samostatná, nezávislá. Přesně taková ona je. I tak ale bude vyžadovat vaši pozornost, pokud dostane chuť pomazlit se. Jestliže ale vy chcete, aby ona přišla k vám a nebude mít zájem, nepřesvědčíte ji.

Sibiřská kočka je vynikající lovec, který je schopný chytat myši, ptáky, žáby a další drobná zvířátka. Jestliže má chuť na hru, je přítulná a veselá. I celý život se dospělá sibiřská kočka může chovat jako hravé kotě. V pohodě vychází i s dalšími členy domácnosti, jako jsou kočky a psi, mezi kterými si umí vydobýt své postavení.

Základní péče o sibiřskou kočku

Péče o toto plemeno je nenáročná. Pozornost musíte věnovat pouze kožíšku a ten pravidelně vyčesávat. I tak se ale v její srsti netvoří žádné chuchvalce. Ačkoliv se tato kočka většinou nebojí vody, nedoporučujeme ji příliš často koupat. Její předchůdci vyrostli v drsných podmínkách a srst se tak naučila být samočistící. Jestliže kočičku chováte v bytě, doporučujeme ostříhat drápky a hlavně svou domácnost vybavit škrabadly a prolézačkami, aby byla neustále v pohybu.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *