Stříhání drápků koček

Stříhání drápků se doporučuje především u těch koček, které žijí výhradně v bytě. Ačkoliv jim pořídíte škrabadlo, hrozí, že pokud se jim nezkrátí drápky, tak kočky poničí váš veškerý nábytek tím, jak si je o něj budou brousit. Riziku jsou vystaveny hlavně dřevěné skříně, stoly nebo čalouněné sedačky a koberce.

Zkracování drápků kočkám, které se volně pohybují venku, příliš nedoporučujeme, jelikož je to jejich jediná zbraň (kromě tlamy), kterou mají. Pokud se tedy váš kocour často účastní různých rvaček, mohl by být bez drápů ještě více bit. Stejně tak i kočka drápky jistě ráda používá jako obranu před dotěrnými kocoury. Navíc díky nim může i šplhat po stromech.

Jak kontrolovat kočce drápky

Samotnému stříhání by měla předcházet ještě kontrola drápků. Té by se navíc měli věnovat i ti majitelé, kteří kočkám drápy nezkracují. Mohou být totiž polámané nebo roztřepené a takové je určitě dobré ošetřit, aby se kočce zbytečně nezatrhávaly a nepůsobily jí bolest.

Kočku si tedy vezměte na klín a její drápky zkontrolujte. Přerostlé drápy poznáte také podle toho, že když si kočka šlape pelíšek, tak se jí zatrhávají. Drápky na zadních nohách jsou obvykle o kousek kratší. Kočky si je nejen zabrušují, ale také okusují. Na každé tlapce by se mělo nacházet celkem pět drápků.

Čím odstříhat kočičí drápky

Jestliže usoudíte, že drápy vaší kočky jsou dostatečně dlouhé – přerostlé a je potřeba je ostříhat, rozhodně nepoužívejte obyčejné nůžky. Dejte přednost kleštičkám na nehty, se kterými se mnohem lépe manipuluje a jsou také ostřejší.

Jak ostříhat kočce drápy

Většina koček nesedí poslušně na jednom místě a nečeká, co se bude dít. Jakmile se chopíte cvakátka a budete chtít ustřihnout první drápek, věřte, že se vám kočka začne cukat. Mnoho majitelů v tento moment dostane strach. Obávají se, že by kočku střihli, takže od zkracování raději sami opustí a domluví se se svým veterinářem. Ono to je často i mnohem lepší, protože veterinář vám ukáže, jak kočku držet a jak hodně drápky stříhat, aby to bylo dostatečné a zároveň jste ji neublížili.

Postup stříhání kočičích drápů

Při stříhání nedržte tlapku kočky zbytečně silou. Jen ji šetrně zmáčkněte, uvidíte, jak drápek sám vyjede ven. Pokud ho chcete zkrátit, dejte si pozor, ať nestřihnete do lehce růžové části. Ta totiž obsahuje nervy. Kočku by střihnutí bolelo a rána by navíc začala krvácet. Pokud drápek kočce zaroste, pokuste se ho přestřihnout a opatrně vyjmout z rány ven. Nezapomeňte pak na dezinfekci, která zabrání tomu, aby se ranka zanítila. Po stříhání svou kočku odměňte dobrým pamlskem.

Rychlost dorůstání drápků je individuální. Proto vám určitě doporučujeme kočce drápky každý týden až 14 dní zkontrolovat, abyste zjistili, v jakém jsou stavu.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *