Tasemnice u koček

Vnitřní parazité čas od času potrápí každou kočičku. Ať už se jedná o škrkavky nebo tasemnice, vždy je to nepříjemné zjištění, když vaše kočka něčím takovým trpí. V tomto článku se zaměříme právě na tasemnice, které se vnímají jako zákeřnější, jelikož je těžší se jich zbavit. Může se stát, že na ně nepomohou volně prodejné prodejné přípravky na parazity a léčbu je tak potřeba konzultovat s veterinářem.

Jak poznat zvíře, které je postižené tasemnicí? Nebo jak tomuto onemocnění předcházet? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte na následujících řádcích. Žádné onemocnění není radno podceňovat, obzvlášť pak ne tasemnici. Pokud se neléčí, může skončit až úhynem kočky.

Jak poznat tasemnici u kočky

Tasemnici u kočky rozpoznáte spolehlivě, a to z jejího trusu, ve kterém se budou nacházet články parazita. Stejně tak můžete kousek tasemnice u kočky odhalit tehdy, když zvíře odchází z bedýnky a má jej zavěšený u řitního otvoru. Tasemnice může uvnitř svého hostitele dosáhnout až délky 1 metr. To, kde pobývá, závisí na jejím druhu. Tasemnice kočičí napadá játra. Dutinu břišní nejčastěji postihuje tasemnice hrášková a tenké střevo je domovem tasemnice psí.

Tasemnice kočičí

Jakmile v kočičí stolici zpozorujete parazity, ihned ji přeléčete tabletkami na odčervení podle dávkování uvedeného na obalu léčiv. Takto byste měli přeléčovat preventivně, zhruba jednou za čtvrt roku. Mezi neméně časté příznaky patří malátnost zvířete, apatie, vyhublá postava nebo nafouklé bříško, které je na dotek bolestivé. Pokud běžná léčiva nezabírají, obraťte se na svého veterináře.

Jak se vaše kočka nakazí tasemnicí

Nejčastěji tento přenos bývá způsoben syrovou potravou, kterou kočka pozře. Může se jednat třeba o ptáka nebo o myš. Nakazit se ale může i od jiné kočky. Tasemnice se totiž rozlézá po celém těle, kde si vytváří malé měchýřky. Přezdívá se jim také boubele. Ty obsahují zárodky budoucích tasemnic. Tasemnice ke svému vývoji potřebuje mezihostitele (kterým v případě koček mohou být třeba myši). Přenos tasemnice z kočky na člověka není běžný.

Včasná prevence

Jedinou cestou, jak zabránit kočce v nakažení tímto parazitem je pravidelné odčervování a odblešování, jelikož i blechy mohou být přenašeči tasemnic. Pokud kočce zamezíte v pohybu venku, riziko, že bude trpět tasemnicí výrazně snížíte, ale i tak tento parazit vaši kočku může napadnout.

Tasemnice u koťat a starších koček

Velmi nebezpečná může být tasemnice pro malá koťata nebo pro staré kočky, které již nemají tak silnou imunitu a schopnost se tomuto parazitovi bránit. Koťata často bývají postižená blechami a škrkavkami. Jejich odčervení se opakovaně provádí speciální pastou, která se jim namázne do tlamy. Pro starší kočky je zde velké riziko úhynu v případě napadení tasemnicí. Při dlouhotrvajících střevních potížích, které by mohly poukazovat právě na tasemnici, vezměte raději svou kočku k veterináři.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *